БЕЛЕЖНИК: На денешен ден…

Живот, ИСТОРИЈА

1258.- Монголите го зазеле Багдад, тогаш центар на исламскиот свет, го запалиле градот и убиле 10.000.

1763.- Со мировен договор во Париз заврши Седумгодишната војна, првиот вооружен конфликт на која било европска сила. Со договорот што го потпишаа Велика Британија, Франција и Шпанија, Франција речиси целосно се повлече од Индија, а и ја препушти Канада на Велика Британија. Шпанија ги доби Луизијана и Куба, а Прусија ја задржа Шлезија, која ја презеде од Австрија.

1837.- Во двобој е убиен рускиот писател Александар Сергеевич Пушкин, основоположник на реализмот во руската проза и еден од најголемите лиричари во светската литература („Евгениј Онегин“, „Борис Јуџин“, „Борис Годунов“, „Госпоѓа со лопати“. “, „Ќерката на капетанот“).

1878.- Конвенцијата во Ел Зањон стави крај на десетгодишното востание против шпанската колонијална власт во Куба.

1879.- Во Велики Трново по ослободувањето од Турците отворена седница на првиот бугарски парламент.

1891.- Благодарение на познатиот српски геолог Јован Жујовиќ, во Големата школа во Белград е основано Српското геолошко друштво, едно од најстарите научни друштва во Србија.

1901.- Во Виена умре српскиот државник Милан Обреновиќ, принц (1872-82), а потоа и крал на Србија (1982-89). За време на неговото владеење, Србија се здобила со меѓународно признание на Берлинскиот конгрес во 1878 година, кога биле анектирани четири окрузи. Тој склучил Тајна конвенција со Виена во 1881 година, со која се ограничила независноста на Србија во корист на Австро-Унгарија. Абдицирал во 1889 година во корист на неговиот малолетен син Александар.

1942.- Американскиот џез-музичар Глен Милер стана првиот музичар кој добил „златна плоча“ за продажба на милионитиот примерок на „Chattanooga Choo Choo“.

1947.- Во Париз беа потпишани мировните договори меѓу победниците во Втората светска војна и поранешните сојузници на Хитлерова Германија.

1962.- Американскиот пилот Френсис Гери Пауерс, соборен во 1960 година додека летал над СССР со шпионски авион У-2, во Берлин бил заменет со советскиот разузнавач Рудолф Абел.

1964.- Разурнувачот „Војаџер“ потона во судир на два австралиски воени брода во заливот Џервис, при што загинаа повеќе од 80 морнари.

1979.- Во Љубљана умре словенечкиот политичар Едвард Кардељ, висок функционер на Сојузот на комунистите на Југославија и еден од најблиските соработници на југословенскиот претседател Јосип Броз Тито. Од 1963 до 1967 година бил претседател на Собранието на СФР Југославија.

1996.- Компјутерот IMB наречен „Deep Blue“ влезе во историјата на шахот со победата над светскиот шампион Гери Каспаров.

1997.- Хрватите од западниот дел на Мостар отворија оган врз муслиманите од источниот дел на градот кои дојдоа на хрватската страна да ги посетат гробиштата. Две лица загинаа, а 38 се повредени. Во војната во Босна, откако Србите беа принудени да го напуштат градот, Мостар беше поделен на муслимански и хрватски дел во 1993 година.

1998.- Умре поранешниот француски министер за надворешни работи Морис Шуман, творец на проектот „Шумановиот план“ на Европската унија.

2000.- Лидерот на Српската радикална партија и српски заменик премиер Воислав Шешељ ги обвини независните медиуми дека се „американски платеници“ и „криминалци“, најавувајќи го почетокот на жестоката режимска кампања против независните медиуми во Србија.

2001.- За време на антивладините протести во Техеран, десетици студенти беа повредени во судирите со полицијата, а околу 100 беа уапсени.

2004.- Соединетите Држави ја обновиле својата дипломатска мисија во Триполи по десет години непријателски односи меѓу двете земји, по одлуката на Либија да се откаже од програмата за развој на оружје за масовно уништување. Официјален Вашингтон го отповика својот амбасадор во Либија во 1980 година.

2005.- Северна Кореја за прв пат објави дека поседува нуклеарно оружје и го суспендира своето учество во преговорите за спорната нуклеарна програма на земјата.

2005.- Умре Артур Милер, голем американски театарски актер. Меѓу другото, ја напишал „Смрт на трговец патник“, а неговите дела најмногу зборувале за обичните луѓе.