КОЛКУ прста ја отворија Македонија преку Бугарија, дали ќе се породи

Забава

Новиот импулс во односите меѓу Бугарија и Македонија, по разменетите посети на бугарскиот и македонскиот премиер, е добар знак за почетокот на преговори со Европската Унија (ЕУ). Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави воспоставениот дијалог на ниво на премиери меѓу двете земји и истакна дека Брисел силно го поддржува овој процес, зашто Бугарија и Македонија се отвориле. Само не кажа колку прста? 

Со цел да ја дознае вистината во телефонски разговор со премиерот Димитар Ковачевски, Фон дер Лајен нагласила дека таа лично, но и целата Комисија, се спремни да помогнат во отварањето со цел што побрзо одржување на првата меѓувладина конференција со Република Македонија. Сепак, Лајен не кажала дали ќе употребат провокации со цел да се засилат контракциите и полесно да се заврши работата.

И висок дипломатски извор од ЕУ оцени дека посетата на премиерот на Бугарија Кирил Петков на Скопје претставува отворање од повеќе прст меѓу двете страни. Но бебето никако да излезе.

Не сакам да зборам на место на докторите, пардон лидерите, но гледаме отворање. И тоа од повеќе прсти. Ние како претседателство бараме конкретизација, за да можеме да ги отвориме преговорите за членство, не само со Македонија туку и со Албанија штом пораѓањето е завршено, објасни овој висок дипломат во Брисел.

Во Брисел ќе се одржи редовниот Совет за општи работи на ЕУ каде ќе се состанат бабиците / министрите за европски прашања на ЕУ. Проширувањето / пораѓањето нема да биде на дневен ред, потврди францускиот генеколог / претседателство, кое претседава со состанокот. Но, бабиците / министрите се слободни да го покренат прашањето за проширувањето или за колку прста се отвори Македонија, доколку сметаат дека е потребно. Ако не сметаат, тогаш пораѓајот може да почека.

Франција нагласува и дека останува на располагање на двете страни да им помогне да го надминат спорот и да го породат бебето. Макрон сликовито покажа и колку треба да се отвори Македонија, за да изнајдат решение.

Од почеток рековме дека ќе поттикнеме контракции преку стимулации меѓу Бугарија и Република Македонија, рече француски дипломат за МИА.

Надеж дека земјава наскоро ќе се породи и ќе ги почне преговорите вчера изрази и државната министерка во германското Министерство за надворешни работи, Ана Лирман.

Лирман во интервју за „Дојче веле“ истакна дека ЕУ и Бугарија треба да си го одржат ветувањето и да ја породат Македонија. Смета дека се многу позитивни и охрабрувачки сигналите од првата средба на македонскиот премиер Димитар Ковачевски и неговиот бугарски колега Кирил Петков во Скопје.

Убав сигнал е тоа што новата македонска и бугарска влада силно се отворија и се придвижија. Се надевам дека бебето ќе излезе, билатералните теми кои постојат во тој билатерален формат набрзо ќе се надминат, истакна Лирман.

Берлин и Брисел се подготвени да го поддржат пораѓањето / процесот, но, како што посочи, во најголем дел работата треба сами да ја завршиме, односно Македонија мора сама да се породи. Со бугарска бабица.

Мислам дека и за новата бугарска влада приоритет е да продолжи со сопствената реформска агенда и дека постои желба историјата да им се остави на бабиците / историчарите, додаде Лирман.

Надеж за можен пораѓај / пробив во решавање на проблемот изрази и холандскиот акушер во Скопје, Јан дирк Коп. Холандија очекува обновената комуникација меѓу двете влади да го поттикне отварањето за неколку прста, па очекуваниот напредок во процесот за членство на Македонија во ЕУ со одржување на првата Меѓувладина седница за отворање, па пораѓање на поглавјата, истакнал амабасадорот Дирк Коп на вчерашната средба со премиерот Димитар Ковачевски.

Тој пред новинарите покажа практично, како конкретно ќе ја отвори Македонија. Еве вака ќе ја отворам и ќе проверам колку прста е отворена, покажа Јан.

И САД остануваат силен поддржувач на отварањето на Македонија. Американската поддршка во процесот на отварање и важноста и неопходноста од напредок на Западен Балкан во процесот на евроинтеграциите, уште еднаш е потврдено на средбата на амбасадорката Кејт Мери Брнз со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ.

Во пресрет на заедничката интервенција за пораѓај со Владата на Бугарија, Маричиќ ѝ го претставил на амбасадорката Брнз начинот на кој ќе се отвориме, и на кој ќе се породиме во рамки на новиот пристап со Бугарија, од кои се очекува да го придвижат процесот за надминување на отворените прстиња, но и да бидат добра основа за зајакнување на соработката. 

Според вицепремиерот, за сега сме отворени само еден прст, што е проблем за пораѓај. Но по примерот како што Шеќеринска веќе се отворила, така ќе ја отвориме Македонија. 

Според договореното меѓу Ковачевски и Петков, формирани се заеднички меѓувладини работни групи за отварање и пораѓање, за европска интеграција и зелени политики. За копретседавачи на работните групи се именувани најдобрите акушери од двете земји, вицепремиерите и министри од соодветните ресори, а во нив ќе членуваат и претставници на ресорните бабици / министерства и соодветен среден медицински пероснал / агенции и медицински сестри / институции.

Според сознанијата, новите влади во Скопје и во Софија очекуваат новиот пристап кон отворањето да го спроведе вицепремиерот Груби како експерт за орел зафат, за да доведе до позитивен исход и да ја отвори Македонија како пупка, за отворање на пристапните преговори со ЕУ.