ВУЧИЌ: Србија има руско оружје од соништата

Балкан

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се пофали со новата пратка оружје од Русија и силно е убеден дека ги плаши на „Петко децата“ на Балканот со новото наоружување на земјата. Во касарната во Панчево за првпат беше прикажан рускиот противоклопен ракетен систем „Корнет“, кој Србија го купи од Русија во 2021 година, две години откако највисоките српски функционери најавија дека ќе прекинат со купување воено оружје.

Распад системот „Корнет“ од Русија пристигна во Србија на крајот на декември минатата година, додека купувањето беше договорено еден месец порано, на средбата на Вучиќ со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи на 25 ноември.

Набавката на новото руско оружје дојде како кец на десет за сите анти српски расположени политичари на Балканот, особено што официјална Москва создава тензии на границата со Украина, а по неколкуте предупредувања од Западот поради воената соработка на Србија со Русија, тие добија ветер во крила. Србија повторно губи позиции и се враќа во времето на Милошевиќ.

Вучиќ за време на презентацијата на гола вода руското оружје и можностите на застарената 72-та специјална бригада на војската на Србија, формирана од времето на Милошевиќ, најави дополнителни набавки на оружје и воена опрема.

„Што се однесува до опремата, ќе гледаме да ја подобруваме од месец во месец, од година во година, а вие гледате дека може да бидете во чекор со најдобрите специјалци ширум светот“, рече Вучиќ во своето обраќање кон членовите на специјалната бригада.

Тој додаде дека противтенковскиот систем е одбранбена алатка за одвраќање на сите од потенцијална агресија врз земјата. Во своето обраќање пред новинарите пак додаде дека Србија е посветена на членството во ЕУ, но дека ќе продолжи да ги подобрува односите со Русија и Кина.

„Србија е на европскиот пат, има многу добри односи со своите пријатели, и Русија, Кина и Индија и ќе продолжи да го чува своето наследство“, рече Вучиќ.

Поради зајакнувањето на соработката со Русија и Кина, официјален Брисел и Вашингтон постојано ја критикуваа Србија, повикувајќи ја да ја усогласи својата надворешна и безбедносна политика со европскиот блок, што најчесто одлично го користат противниците на Србија.