САД испатија оружје и муниција во Украина

Свет

САД последно што направија во 2021 година е пријателска помош во испраќање на оружје и муниција во Украина, последната серија воена помош планирана за минатата година, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

„Американскиот претседател Џозеф Бајден одобри пакет одбранбена помош од 60 милиони долари, а последниот дел беше доставен на Украина минатата недела“, рече Кирби.

Тој објасни дека вооружените сили на Украина ќе добијат оружје и муниција. И покрај молбите на Путин до Бајден за црвените линии и заканите што ја засегаат Москва, САД се одлучни да го поддржат правото на Украина за заштита на својот територијаен интегритет, согласно меѓународното право.