Паднаа на кoлeнa

Балкан, Македонија, Политика

Се погласни се информациите од ЕУ, за силни притисоци врз Бугарија. Според хрватскиот дневен весник Вечерњи лист од свои дипломатски извори. Објави дека е можно блокадата на Бугарија кон Македонија да биде тргната на 21 јуни. Во својата анализа Вечерни лист прашува дали се ближи крајот на апсурдната бугарска блокада. Никој не разбира што е пречката за почеток на пристапните преговори меѓу Македонија и Европската унија.

Иако досега нема недвосмислена потврда дека Софија е подготвена да даде зелено светло за Скопје, има се повеќе сигнали кои укажуваат на ваков заклучок. Германскиот министер за европски прашања Мајкл Рот дури и оптимистички најави во Скопје. Дека има голема шанса веќе во јуни да се најде решение. Што ќе овозможи почеток на пристапните преговори. Што значи дека деблокирањето на Македонија може да се случи пред претстојниот самит на ЕУ, закажан за 21 и 22 јуни.

По средбата со македонскиот вицепремиер за европски прашања Никола Димитров. Рот посочи дека португалското претседателство со ЕУ активно работи на решение. Решение за почеток на преговорите, што треба да ги задоволи и Скопје и Софија.

Португалскиот министер за надворешни работи Августос Сантос Силва и комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархели претставија португалски предлог. За решение на бугарско-македонскиот спор во Софија и Скопје. Но деталите за предлогот не се објавени.

Бугарската блокада беше критикувана и од хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој беше критикуван од хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ. Тој тврди дека по изјавите на Милановиќ, биле евидентирани два инциденти против бугарски државјани во Хрватска. На што Милановиќ му рекол дека тој не знае за што зборува.

Од Софија велат дека ќе останат на своите барања, иако се отворени за дијалог, додека во Скопје го сметаа предлогот на Португалија за добра основа за решавање на билатералниот проблем.

Бугарија стави вето на почетокот на македонските разговори, тврдејќи дека Македонија не го почитува билатералниот договор за добрососедство меѓу Софија и Скопје. Притоа инсистирајќи на исполнување на неверојатни барања што не беа видени во претходните блокади во процесот на проширување на ЕУ. Ниту една европска земја, всушност, не наиде на такви потешкотии како што е Македонија, која е кандидат за членство во ЕУ од 2005 година.

Штом Македонија успеа да ја надмине болната децениска грчка блокада, со договорот за промена на името на својата земја, следеше блокада на „пријателската“ Бугарија. Бугарската блокада ја доведува во прашање историјата на Македонија и македонскиот јазик. Тие бараат Скопје да ги признае бугарските корени на македонскиот јазик, како и потврда дека Македонците настанале по Втората светска војна, кога Македонија била поранешна југословенска република.

Ова не е крај на бизарните бугарски барања. Софија, исто така, инсистира на промена на учебниците по историја во Македонија во врска со историската улога на Бугарија. Ги повикува Македонците да престанат да го слават Јосип Броз и да ја критикуваат Бугарија. Но и да се откажат од тврдење на малцинските права за македонското малцинство во Бугарија. Апсурдот на бугарските барања деновиве го изрази македонскиот премиер Зоран Заев. Иронично прашувајќи како е можно сите да потекнувале од мајмуни, а само Македонци од Бугари.

Во екот на тензијата, бугарскиот претседател Румен Радев го посети Скопје, каде кратко се сретна со македонскиот колега, Стево Пендаровски. Двајцата претседатели одлучија да го вратат дијалогот и довербата меѓу двете земји. Тоа е веројатно и резултат на европскиот притисок врз Софија. По состанокот на скопскиот аеродром, Радев и Пендаровски одлетаа заедно со бугарскиот претседателски авион за Рим. Тие учествуваа во прославата на црковниот празник Св. Кирил и Методиј, имајќи предвид дека Кирил е погребан во Рим.

Денот на светите Кирил и Методиј во голем број словенски земји се слави како ден на културата и писменоста. Се разбира, Бугарија и Македонија се расправаат и за овие двајца просветители и светци кои ширеле писменост и христијанство меѓу Словените во деветтиот век. Но се договориле пред две години заедно да ги одбележат, како и некои други историски лица, како што е Св. Климент, Свети Наум и царот Самуил.

Софија и Скопје се расправаат и за револуционерот Гоца Делчев, кого двете земји ги сметаат за свој херој.