KPAЛИЦATA Eлизaбeта Bтopa гo пoвикaлa ceмejcтвотo, кoja е пpичинaтa

Живот

Не само Британците, туку и обожавателите на „кралското семејство“ ширум Светот во последните недели се загрижени за здравјето на Елизабета Втора.

95-годишниот монарх откажа многу официјални состаноци. Самиот принц Чарлс неодамна зборуваше за својата мајка. Наследникот на тронот бил изненаден кога го прашале за здравствената состојба на кралицата, а неговото однесување зборуваше многу. Според медиумите во Велика Британија, монархот го свикал најтесното семејство за да разговараат за здравствените прашања. Разговорот требаше да ги отфрли сомнежите на Виндзор за иднината и плановите на кралицата.

Навистина, Елизабета Втора очигледно ослабе, но досега не го изгубила добриот дух појавувајќи се на официјални настани. Меѓутоа, неодамна се случи нешто што ја вознемири јавноста. Кога, пред да го откажат патувањето, монарсите и нивната ќерка Ана се појавија во Вестминстерската опатија за Денот на благодарноста за 100-годишнината од Кралската британска легија (добротворна организација која обезбедува финансиска, социјална и емоционална поддршка на членовите, ветераните на британските вооружени сили и нивните семејства) вниманието на сите присутни беше одвлечено од персоналот на кој се потпираше нејзиното височество.

Меѓутоа, кога минатата недела ја пропушти прославата на Денот на сеќавањето со целото кралско семејство во последен момент, загриженоста за Елизабета Втора почна да расте.

– Кралицата откако ги истегна мускулите на грбот, утрово со големо жалење донесе одлука дека нема да може да присуствува на Неделата на сеќавањето во Кенотаф. Нејзиното височество е разочарано што ќе ја пропушти церемонијата – се наведува во соопштението. Ова е само седми пат во 69-те години од нејзиното владеење Елизабета Втора да не може да ги построи воените херои. Двапати причината за отсуството на кралицата била бременост, четири пати – во странство.

Досега организацијата за Божиќ беше доведена во прашање. Елизабета Втора беше таа која секоја година ги надгледуваше подготовките, а потоа подготвуваше гала вечера со учество на нејзиното потесно и пошироко семејство. Проблемите со принцот Хари и Меган Маркл сѐ уште не стивнуваат, тие по трет пат одбија да отпатуваат во Велика Британија. Тоа значи дека кралицата повеќе нема да го гледа Арчи и нема да се сретне со Лилибет неколку месеци.

Нарушеното здравје, како и тешките искуства на нејзиното височество, која пред неколку месеци го загуби сопругот, ги натера на размислување постарите членови на семејството, но и кралските лекари. Имаше идеја оваа година да се откаже од гламурот и да седне на маса на Бадник во скромна придружба. Според медиумите во Велика Британија, Елизабета Втора го поканила своето семејство да разговараат за божиќното прашање.

– Кралицата ги извести сите дека во последно време се чувствува многу подобро и дека е среќна што ќе ги пречека сите на Божиќ. Како и другите семејства, Нејзиното Височество ќе може да се сретне со нејзиното пошироко семејство за прв пат откако ја раздели пандемија на коронавирус. Пораката беше јасна – пишуваше во соопштението.

Всушност, иако за еден месец ќе го славиме Божиќ, во замокот Виндзор веќе се чувствува празничната атмосфера. По барање на Елизабета Втора, вработените подготвија божиќни украси на кои ќе им се восхитуваат не само членовите на кралскиот двор, туку и посетителите на седиштето на монархот, кое се наоѓа во близина на Лондон. Новогодишната елка од Виндзор е импресивна, а за нејзино украсување биле потребни 13 часа.