СКАНДАЛ: Архиепископот имал афера со жена, не е со маж

РЕЛИГИЈА

Папата Франциско ја прифати оставката на парискиот надбискуп Мишел Опети, откако тој призна дека во 2012 година имал афера со жена. Архиепископот Опети во денешното соопштение изјави дека понудил да се повлече за да ја спаси архиепископијата од поделби, пренесе АП.

Ватикан во соопштението рече дека папата ја прифатил понудената оставка на Опети и назначил друг монсињор да служи на негово место. Опети, кој ја води париската црква од 2018 година, испратил писмо до папата Франциско во кое му нуди оставка по известувањето на списанието „Поин“, во кое се наведува дека имал интимна врска со жена со нејзина согласност.

Тој за весникот Поин изјави дека немал сексуални односи со жена, но весникот наведува дека се потпира на неколку анонимни извори во написот, кои велат дека виделе е-пошта од 2012 година, која Опети по грешка ја испратила на својата секретарка.
Тој негираше дека е автор на мејлот.

„Барам прошка од оние што можев да ги повредам и ве уверувам во моето длабоко пријателство и молитви“, се вели во соопштението на Опети.