НАЈНОВИ ВЕСТИ: Русија бега на југ, евакуација на цивили кон КРИМ

Проруските власти во јужниот украински регион Херсон, кој Путин го прогласи за руска територија, денеска објавија дека ќе започнат со евакуација на лицата со намалена подвижност од окупираниот град Каковка, […]

(Видео) ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Русија поразена, се повлекува кон КРИМ

Борците на специјалната единица „Карлсон“ го подигнаа украинското знаме на левиот брег на регионот Херсон. Ова е објавено на страницата на специјалната единица, пренесува Укринформ. Знамето на Украина беше закачено […]

КРИТИЧНА ФАЗА на војната во Украина

Руската војна во Украина влегува во „критична фаза“ благодарение на контраофанзивата на Киев, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. – Украинските сили успеаја да ја запрат офанзивата на Москва […]

ШОК ЗА РУСИЈА (видео), со америчко оружје Украина ослободува територии

Украинската армија започна со активна употреба на американско оружје, особено хаубици M777 155mm Howitzers, со кои буквално ги разнесе руските позиции на југот на Украина, северно од градот Херсон. Огромен […]