(Видео) ШОКАНТНО: Слушнете го оригиналниот БУГАРСКИ ЈАЗИК на Бугарското царство

На јутуб се објавени повеќе историски и јазични видеа, со кои се вокреснуваат старите изумрени јазици, кои биле користени низ времето од разни народи кои постојат и денес. Таков е […]

КОЈ САКА да го уништи „Мал битолски Монмартр“, дали пречи името Св. Кирил и Методиј

Министерството за образование и наука на Македонија по 40 години го затвора Детско ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола, а со тоа култниот светски бренд „Мал битолски Монмартр“ веќе […]

ДА БИДЕМЕ СЕРИОЗНИ, состојбата со бугарската Комисија е АЛАРМАНТНА

Богојески објави негова реакција во врска соопштението на бугарската Комисија за историја, во кое таа сама себе се демантира и продолжува со платеничкиот ангажан за уништување на македонскиот идентитет. Богојески […]

ТАЖНА СРАМОТА во БУГАРИЈА: Измислија мошти на Св. Кирил и Методиј

Бугарија е подложена на целосен потсмев пред целокупниот словенски, но и православен свет, не само што денот на Светите Браќа го прогласија за Ден на бугарска писменост, туку сега објавија […]

БОГОЈЕСКИ до Ковачевски: Што баравте кај Кирил и Методиј со колегата

Богојески постави клучно прашање до премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски. Темата е заедничката средба со неговиот бугарски колега Петков и заедничкото поклонување пред споменикот на Св. Кирил и Св. Методиј […]

Министерот за надворешни работи Бујар Османи повторно со скандал!

Владина делегација предводена од претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, положи свежо цвеќе пред […]