СРБИЈА СЕ ОБРУКА, стави агент на ПУТИН за нов директор на БИА

Назначувањето на Александар Вулин за директор на БИА е директно загрозување на националните интереси на Србија и ја доведува земјата на раб на изолација, вели за „Данас“ Чедомир Стојковиќ, адвокат […]

РУСИЈА свитка опавчето, моли за ПРЕГОВОРИ

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва останува „отворена за разговори“ со Киев за тековната руска инвазија врз Украина, нагласувајќи дека „целите на специјалната воена операција“ на истокот на […]

РУСИЈА пред 90 години со глад УБИ 12 милиони украински ЖЕНИ И ДЕЦА, старци и беспомошни

Се навршија 90 години од гладоморот во Украина. Русија со глад уби 12 милиони украински жени и деца, старци и беспомошни, и тоа во земјата на житото, земјата на храната […]

Поради ДЕФИЦИТ НА МАЖИ во РУСИЈА, ПУТИН ќе МОБИЛИЗИРА 300.000 ЖЕНИ

Путин планира да мобилизира два милиони луѓе? Поранешниот професор тврди дека во војна ќе одат и 300.000 жени. Рускиот претседател Владимир Путин наскоро може да мобилизира уште два милиони војници, […]

БАЈДЕН И ПУТИН се договорија, на ЗЕЛЕНСКИ уште не му кажале

Претседателот на САД, Џо Бајден, им кажал на сојузниците дека ракетата што уби две лица во Полска е на украинската противвоздушна одбрана,  објави Ројтерс, повикувајќи се на неидентификуван извор од […]

ОБИЏУКО портпарол на ОНИШЕНКО, еве што не му било јасно

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски звани Обиџуко, во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека случајот со доделеното државјанство на контроверзниот соработник на Путин, Олександр Онишченко не е […]

ЕДНА слика наместо ИЛЈАДА зборови

Една слика наместо илјада зборови. Станува збор за 7-годишната Јулијана, која се крие во засолниште заедно со нејзината мајка, додека руската артилерија продолжува со гранатирање на нивното село. Тоа е […]

САМ СЕ ПРИЈАВИ, дали „шиткачот“ на пасоши застана на страната на Путин?

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во обид да го покрие срамот со криминално шиткање на македонски пасоши на белосветски преваранти, вели дека не постои потерница за украинскиот бизнисмен Олександр […]

СИТЕ ГО ЧЕКААТ ПОТЕГОТ НА ПУТИН: Русија може да употреби разорно специјално оружје по повлекувањето од Херсон, а не е нуклеарка!

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да користи „тактички електромагнетен пулс“ – моќно оружје што ја оневозможува електрониката и може да ја остави цела Украина без светлo, греење, комуникации или […]

„Тврдина“ на Путин во срцето на Европа: „Ова не е нормално! Секој втор граѓанин мисли дека Русите не ја нападнале Украина…’

Словачка, членка на НАТО и на Европската Унија, е под жестоки напади на руската пропагандна машина. Повеќе од половина од граѓаните сметаат дека Русите не ја предизвикале војната во Украина. […]