ТРАГЕДИЈА ВО РУСИЈА: Ова е резултатот од диктатурата на Путин

Речиси четири милиони Руси ја напуштиле земјата во првите три месеци од 2022 година, според официјалната статистика објавена од Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), пренесува „Гардијан“. Исто толкав е […]

ПУТИН ЗАБЕГА, Финска ќе ја збришел за 10 сек, од САД ќе остане пепел

Заменик претседавачот на одборот за одбрана на руската Дума, Алексеј Журављев во име на Путин и Русија и се закани на Финска. Како што пренесува таблоидот Дејли мејл, рускиот функционер […]

ДРАМАТИЧНО: ПУТИН најавува НОВА ВОЈНА со Финска, тоа е Трета светска војна

Русија предмалку истакана дека ќе биде принудена да одговори на одлуката на Финска да се приклучи на НАТО. Одговорот би бил воен, по примерот на Украина. Но бидејќи НАТО јасно […]

ДВЕ ЖЕНИ го „убија“ Путин, ВИКИНЗИТЕ влегуваат во НАТО

Претседателот Саули Ниинисто и финската премиерка Сана Марин дадоа заедничка изјава во четвртокот наутро, потврдувајќи ја желбата на нивната нација да стане дел од НАТО. Земјата се воздржуваше од барање […]

КИСИНЏЕР се јави: ПУТИН погреши, КИНА нема да го следи

Оваа година се одбележуваат 50 години од посетата на Ричард Никсон, поранешниот претседател на САД, на Кина. Организатор на тој кинеско-американски договор, кој означи голема промена во Студената војна и […]

ПУТИН и РУСИЈА извршија напад врз Македонија и МПЦ-ОА

Руската православна црква (РПЦ) ги признава ексклузивните канонски права на Српската православна црква (СПЦ) во Северна Македонија, изјави секретарот на Одделот за надворешни црковни односи на Московската патријаршија, протоереј Игор […]