ЗА ПУКАЊЕ кон цивили 4 месеци, за кебапи 4 години затвор

Албанскиот терорист Јусуф Енузи – Кока стана славен кога на плоштадот Скендербег пукаше кон цивили со пиштол марка Волтер Р99, бидејќи му сметале протестанти Македонци да се движат низ „албански […]

МАКЕДОНЦИТЕ МУСЛИМАНИ ќе протестираат за македонскиот ЈАЗИК

Македонците муслимани докажуваат дека се лојални на македонската Кауза со нивното отворено барање за престанат понижувањата на македонскиот јазик од страна на Бугарија, за што најавуваат и протести. Во тоа […]

ОЈО со кривична против јајцефрлачите, но не против пиштолџијата од Бит Пазар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од […]

ПОПУЛИЗМОТ наспроти ИДЕАЛИЗМОТ на протестите за Францускиот предлог

Протестите во Скопје, кои не требаше воопшто да прекинат, покажаа интересен сплет на граѓани и причини поради кои истите протестираат. Покрај партиски активисти имаше огромен дел неопределени граѓани, со желба […]

СДСМ би сакале протестите да се насилни, со цел да ја оправдаат режимската полициска опсада пред Собранието

Пратеничката на СДСМ, Лолита Ристова го обвини пратеникот Златко Пенков од ВМРО-ДПМНЕ дека инфилтрирал насилници при протестите пред Собранието. Таа рече дека едно од приведените лица за немирите е вработен […]

Повик за помасовни протести, францускиот предлог е на чекор да биде изгласан!

Во Собранието вчера започна дебатата по Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за старт на пристапните преговори на земјава со Европската Унија, со обраќање на премиерот Димитар Ковачевски, кој порача […]

Вчерашните протести се доказ дека во Македонија нема опозиција, има само власт!

Вчерашните протести беа скандализирани со масовните апсења на демонстранти од страна на МВР за фрлање на предмети кон зградата на Собранието, пред се фрлање на јајца и друг тип на […]

Огромното полициско присуство на протестите е добра вест, бидејќи тоа е последниот трзај на еден режим да опстане на власт!

На вчерашните протести кои беа мирни и достоинствени, а на кои присуствуваа претежно повозрасни луѓе во свои поодминати години, можеше да се забележи големо полициско присуство.  Покрај кордон од полицајци […]

Кумановци на масовен протест против „францускиот предлог“

Не смее да се преговара за македонскиот јазик и идентитет, беше порачано на протестниот марш против францускиот предлог одржан вечерва во Куманово. Протестот организиран од здружението „За наше Куманово” почна […]

Од вечерва повторно продожуваат протестите против силувањето на волјата на македонскиот народ

Денес продолжуваме помасовно и побројно против отворената бугаризација и асимилација. Да се обединиме под македонското знаеме. Повикуваме секое семејство на својот балкон или прозорец да го развиори македонското знаме, велат […]