(Видео) КОНЕЧНО ОБЈАВЕН новиот граѓански Устав, македонски народ не се брише

Соопштение на политичката партија Македонски Концепт го пренесуваме во целост: НОВ ГРАЃАНСКИ УСТАВ – нацрт преамбула и дел од нормативни решенија Политичката партија Македонски Концепт, како промотор на идејата за […]

БОРЕЛ УЦЕНУВА или француски предлог или нема ЕУ

Без уставни измени на кои се обврза владата, нема влез во Европската Унија (ЕУ). Ова е пораката која денеска ја испрати потпретседателот на Европската комисија, Жозеп Борел. Да се оди […]

(Видео) МЕК бугарски СТАП за Македонците пристигна од Софија

Односите меѓу Северна Македонија и Бугарија во моментов се на дното, а за тоа придонесоа иницијативите за отварање на т.н. културни клубови во двете земји. Кампањата на провокации ја започна […]

ДОВОЛНО БЕШЕ „Путин е крив за се“, време е ЕУ да преземе одговорност

Доволно беше сите анализи и ставови да завршуваат со онаа „Путин е крив за се!“ – смета Петар Богојески, лидер на партијата МК. Не може промашувањата на ЕУ во политиките […]

Проф. НАЈЧЕСКА го уби БУГАР ОСМАНОВ

Професорката Мирјана Најчевска реагира на инсистирањето на МНР Бугар Османов за безусловна промена на уставот на Република Македонија зашто доколку тоа не се стори со ноември годинава, прекинува дијалогот за […]

РУСИЈА свитка опавчето, моли за ПРЕГОВОРИ

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва останува „отворена за разговори“ со Киев за тековната руска инвазија врз Украина, нагласувајќи дека „целите на специјалната воена операција“ на истокот на […]

ПРЕГОВОРИТЕ ВО КОРИСТ НА КОСОВО – Курти од утре ќе казнува Срби

Полицијата на Косово (ПК) вечерва објави дека од вторник, 22 ноември, ќе почне да изрекува парични казни за лицата кои се движат во земјата со регистерски таблички издадени од Србија, […]

БОГОЈЕСКИ: Срамно однесување на власта, компромитиран е процесот за влез во ЕУ

Лидерот на партијата МКонцепт, Петар Богојески јавно реагира на изјавите кои доаѓаат од властите, дека опозицијата морала да ги поддржи во лудилото за внес на Бугари во Устав, како тој […]

Лавров: „Не одбиваме предлози за преговори, но не ги ни добиваме“

Министерот за надворешни работи на Русија Лавров рече дека Русија не одбила и нема да одбие ниту еден сериозен предлог за контакт или преговори, но, според него, никој не понудил […]

ЈАК ШАМАР за тачињата, ЕУ соопшти кога ќе влеземе

Заменик-амбасадорот на ЕУ Џулијан Васало вели дека целта што си ја постави македонската влада за влез во ЕУ е остварлива, бидејќи земјата не ги почнува преговорите од нула, но за […]