ПАПАТА постави НЕПРИЈАТНО прашање, кој ќе одговори?

Поглаварот на Римокатоличката црква ги потсети денешните големи сили на едно непријатно прашање од Втората Светска војна: Кога веќе Сојузниците знаеле за ужасот во Аушвиц, зошто никогаш не ги бомбардираа […]

ПАПАТА со нова порака за геј луѓето и Црквата

Папата Франциско во документарц, кој неодамна беше премиерно прикажан, изјави дека геј-луѓето треба да може да го легализираат своето партнерство, пренесува „Ројтерс“. Тоа е една од неговите најдиректни изјави за […]

СКАНДАЛ: Архиепископот имал афера со жена, не е со маж

Папата Франциско ја прифати оставката на парискиот надбискуп Мишел Опети, откако тој призна дека во 2012 година имал афера со жена. Архиепископот Опети во денешното соопштение изјави дека понудил да […]