Марихуаната за рекреативни цели наскоро легална во Германија? Одобрен документ за промена на законот во полза на канабисот

Германскиот кабинет одобри документ со насоки за Законот за либерализација на канабисот во Германија: тој предвидува дека можете да поседувате количина од супстанцијата за рекреативна лична употреба до 30 грама. […]

Македонец фатен со дрога на граница

Речиси 167 килограми канабис и еден пиштол открила грчката полиција. Во товарен камион на автопатот од Евзони кон Солун и го уапсила возачот. Според извори станува збор за 37-годишен државјанин […]