СЕ СЛУЧИ НАЈЛОШОТО, поделба во редовите на Украинците, Зеленски и Кличко

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, изјави дека нема намера да се расправа, како одговор на критиките упатени од претседателот на државата, Володимир Зеленски, дека не е направено доволно за да […]

РУСИЈА свитка опавчето, моли за ПРЕГОВОРИ

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва останува „отворена за разговори“ со Киев за тековната руска инвазија врз Украина, нагласувајќи дека „целите на специјалната воена операција“ на истокот на […]

РУСИЈА пред 90 години со глад УБИ 12 милиони украински ЖЕНИ И ДЕЦА, старци и беспомошни

Се навршија 90 години од гладоморот во Украина. Русија со глад уби 12 милиони украински жени и деца, старци и беспомошни, и тоа во земјата на житото, земјата на храната […]

Францускиот политичар Филипо верува дека САД ќе го „отстранат“ Зеленски

Францускиот политичар Флоријан Филипо на Твитер напиша дека САД ќе ја „отстранат марионетата“, односно украинскиот претседател Володимир Зеленски, кога на американската влада повеќе нема да и треба. „Американската влада почнува […]

Новинарот го прашува Зеленски: „Што ќе правите по војната?“, еве го ХИТ одговорот!

Во неколку наврати, Володимир Зеленски изјави дека војната започнала на Крим и ќе мора да заврши со неговото ослободување. Само да спомнеме неколку зборови изговорени за време на некои говори […]

ПУТИН ги ослободи „нацистите“, падна во вода АЛИБИТО за денацификација

Путин започна воена операција за окупација на Украина со приказната за „денацификација“ од нацистички воени параформации, како што е баталјонот Азов, кој во меѓу време веќе беше дел од регуларната […]

„Зеленски е дел од спектаклот“: Што зборува Лула да Силва за Русија и Украина

Лула да Силва го победи Жаир Болсонаро на претседателските избори во Бразил. Поранешниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва го победи актуелниот претседател Жаир Болсонаро со 50,9 отсто од […]

Путин му испрати важна порака на Зеленски: „Драг мој брате…“

Претседателот на Гвинеја-Бисао, Умаро Мохтар Сисоко Ембало изјави дека рускиот претседател Владимир Путин побарал од него да достави порака до Зеленски за важноста на директниот дијалог меѓу Москва и Киев. Ембало […]

Го викаат „ташната на Зеленски“, ќе бара ли Наумов од Србија азил во Русија? Ако го добие, ЕВЕ ШТО ИМА ДА КАЖЕ

Украина се обрати до Србија со барање за екстрадиција на поранешниот началник на главниот оддел за внатрешна безбедност на СБУ, Андриј Наумов, кој се наоѓа во притвор во српскиот град […]

„Украина почна да ги заморува своите партнери“, што пишуваат западните новинари за Зеленски

Некои од западните водители веќе се уморни од неуморното барање пари од Западот од страна на украинскиот претседател. Така, некои сметаат дека „Украина почна да ги заморува своите партнери“. Некои […]