БУГАРИЈА НА АПАРАТИ, нивни генерал ја кажал вистината уште во 1902 година

„ЈАС НЕ СУМ бугарин, ТУКУ МАКЕДОНЕЦ!“ – изјава на генерал во бугарската армија, Анастас Јанков во 1902, во очи на подготовката на Илинденското востание. Анастас Јанков бил бугарски полковник и […]

Русија смени уште еден генерал, останаа без клучни луѓе: „Силната руска армија е мит и измама“

Русија го разреши командантот на Источниот воен округ, генерал-полковник Александар Чаик, објави рускиот портал РБK. Порталот повикувајќи се на јавно достапни државни регистри, објави дека генерал-полковник Рустам Мурадов е назначен […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Дали се враќа задолжителен ВОЕН РОК во Македонија?

Украинската војна и безбедносната состојбата во Европа предизвикува нервоза и во военото раководство на АРМ и одговорните за безбедноста во земјава. Во вечерашното гостување на Телевизија 21, началникот на Генералштабот […]

ОФИЦИЈАЛНО нов РУСКИ ГЕНЕРАЛ капут, ги убиваат како мисири

Рускиот генерал-мајор Роман Кутузов е убиен во источна Украина, изјави за Ројтерс новинар на руската државна телевизија. Така Москва призна дека се зголеми бројот на жртви генерали меѓу своите високи […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Тешко ранет НАЧАЛНИКОТ на Генералштабот на Русија

Веќе пристигнаа потврдени вести за погодена висока команда на руската армија кај градот Харков, при што е тешко ранет Началникот на Генералштабот на Руската Федерација, генерал полковник Валериј Герасимов. Информациите […]