ТРИУМФ НА МПЦ – ОА, укината е црквата на Зоран Вранишковски

Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија одлучи да ја прифати поканата за сослужување со Српската православна црква, која беше ставена во тесно и немаше друг избор после одлуката […]

ПИСМО Пендаровски – Вартоломеј: Очекуваме ТОМОС од Цариград

Претседателот Стево Пендаровски упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх, по повод признавањето на каноничноста на нашата Црква од страна на Вселенската патријаршија. […]

ЕКСКЛУЗИВНО: Што се подготвува за МПЦ – ОА и како да се заштитиме?

Во овој момент веќе се насетуваат „искри“ на релацијата Вселенска Патријаршија (ВП) и Српска православна Црква (СПЦ) на темата признавање на Македонска православна Црква или Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА). […]

БУГАРИЈА како руска измеќарка, не престана да не ЗАБАВУВА

По одлуката на Вселенската Патријаршија да ја прифати македонската црква во канонско единство, главно не забавуваат реакциите од Бугарија, чија црква во 2019 година пропушти можност да игра активна улога […]

СТОИЉКОВИЌ „ВРЛО УЗБУЏЕН“ – не му годи признавањето на МПЦ!

Стоиљковиќ: Вартоломеј ја упати непризнаената МПЦ проблемите да ги решава со својата Мајка црква – СПЦ Пратеникот и претседател на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ во изјава […]

СРАМНО: За српската државна телевизија МПЦ стана Северномакедонска црква

Српската државна телевизија вечерва со навредлива содражина, користејќи го терминот „Северномакедонска црква“  неколкупати извести за одлуката на Вселенската патријаршија за признавањето на МПЦ-ОА. -Вселенската патријаршија ја признала „северномакедонската“ црква како […]

БОГОЈЕСКИ: Македонците СО ПРАВО СЕ ЗАГРИЖЕНИ, но паѓаат под туѓи пропаганди!

После признавањето на МПЦ – ОА од страна на Вселенската Партијаршија, се отвори голема дискусија помеѓу македонските граѓани, за жал и повторна поделба помеѓу Македонците, за тоа дали е тоа […]

МИЦКОСКИ за МПЦ – ОА: Потврда на вековниот идентитет на македонскиот народ

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави реакција за признавањето на МПЦ – ОА: „Одлуката на Вселенската Патријаршија за признавање на Охридската Архиепископија за канонска е една од најсветлите одлуки […]

БУГАРИЈА ПЛАЧЕ, им ја украдиле „бугарската“ Охридска Архиепископија

После признавањето на МПЦ – ОА од страна на Вселенската Патријаршија под името Охридска Архиепископија, во Бугарија владее траорна атмосфера. Бугарската Црква и политичари се затечени од тој чин на […]