ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА пред прагот, Американците итно ја напуштаат Русија

После заканите на рускиот претседател Путин дека секоја воена помош, особено подарување на борбени авиони на Украина, ќе доведе до глобална војна со несогледливи последици, американскиот државен секретар Ентони Блинкен […]

ВСЕЛЕНСКИОТ Патријарх кај Бајден, дали е МПЦ ОА на дневен ред

Вселенскиот Патријарх деновиве се сретна со претседателот Бајден во Овалната соба на Белата куќа. Според портпаролот на Американската Православна Црква, се дискутираше за заедничката свест дека е потребна итна акција […]

Државниот Секретар на САД Блинкен интервенира во Саудиска Арабија

Државниот секретар на САД Антониј Блинкен разговараше денес со министерот за надворешни работи на Кралството Саудиска Арабија, Фајсал бин Фархан Ал Сауд. Информацијата доаѓа од прес службата на американското МНР. […]