ДЕНЕС ОДБЕЛЕЖУВАМЕ Светата великомаченичка Ирина

Живееше во апостолските времиња на Балканот во некој град Магедон, каде што татко ѝ Ликиниј беше владетел. Некои мислат дека таа е Славјанка. Родена како незнабошка од родители – незнабошци, […]

ДЕНЕС ОДБЕЛЕЖУВАМЕ Свети Атанасиј Велики, архиепископ Александриски

На денешен ден се празнува преносот на неговите мошти и чудата произлезени од нив. А животот и подвигот на овој светител се опишани под 18 јануари: Роден во Александрија 296 […]

ДЕНЕС ОДБЕЛЕЖУВАМЕ Светиот апостол Јаков

Светиот апостол Јаков, почитуван и празнуван од Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија. Син на Заведеј, брат на Јован, еден од Дванаесеттемина. Кога Господ Исус ги повика, тој и брат […]

БОЖЈО ЧУДО ВО МАКЕДОНИЈА: Вселенската патријаршија ја призна МПЦ-ОА

Синодот на Вселенската патријаршија ја тргна 55 годишната шизма од Македонската православна црква и одлучи да воспостави канонско и евхаристичко општење со македонските владици, свештениците и со народот, објави Религија.мк. […]

ДЕНЕС ОДБЕЛЕЖУВАМЕ неверен Апостол Тома, мал Велигден

Денеска е Томина Недела или Нова Недела, Антипасха, во западното христијанство позната како Бела Недела или Мал Велигден. Ова е значаен христијански празник кој се прославува во првата недела по […]

ВТОР ДЕН ВЕЛИГДЕН: Денеска одбележуваме радост по воскресението Христово

Денеска е Светол понеделник, втор ден Велигден, ден кога се расчу веста за воскреснувањето на Исус Христос. Со овој ден, започнува Светлата недела, односно неделата по Велигден, во која сите […]

ДЕНЕС ОДБЕЛЕЖУВАМЕ: Велика Сабота, слегувањето во адот на Господа Бога и Спасителот Исуса Христа

Во светата и Велика Сабота го празнува боготелесното погребение и слегувањето во адот на Господа Бога и Спасителот Исуса Христа, преку Кого нашиот род беше призван и пријде во вечен […]

ДЕНЕС ОДБЕЛЕЖУВАМЕ: Велики Четврток на Тајната Вечера

ЧЕТВРТОКОТ ПРЕД ПАСХА Велики Четврток на Тајната Вечера На светиот и велики четврток, светите Отци, коишто добро го уредија превземеното од светите Апостоли, од светите и божествени Евангелија, ни предадоа […]