ДОЈДЕ ДЕНОТ: Орбан призна, Груевски во паника

Свет

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој го очекуваат избори следната година, ги обвини Брисел и Вашингтон дека се обидуваат да се мешаат во унгарската политика и ги повика приврзаниците да ги бранат достигнувањата во текот на деценијата од неговото владеење. Со тоа Орбан јасно го фати курсот на Груевски и повеќе од извесно е дека заминува од власт.

Орбан им се обрати на десетици илјади поддржувачи во центарот на Будимпешта и им посочи дека Вашингтон и милијардерот Џорџ Сорос се обидуваат да ја наметнат унгарската опозиција, која ги користи нивните пари, медиуми и врски.

– Но, не е важно што сакаат во Брисел, Вашингтон и медиумите што се водат од странство. Унгарците сами ќе одлучуваат за својата судбина – им рекол Орбан на собраните на собирот, пренесува Ројтерс.

Тој оцени дека Брисел им се обраќа и се однесува на Унгарците, заедно со Полјаците, како да се непријатели и дека е време тие во Брисел да ја сфатат силата на унгарскиот народ, кога, како што наведе, ниту комунистите не можеле да победат.

МТИ објави дека унгарскиот премиер, алудирајќи на судирите меѓу приврзаниците на неговата партија Фидес и полицијата во 2006 година на годишнината од револуцијата во 1956 година во Будимпешта, рече дека пред 15 години имало „шок бомби“ на едната страна, наспроти „измамените и понижени луѓе “од друга страна.

Обраќајќи им се на симпатизерите на раскрсницата на улиците Бајчи-Жилинског и Андраши, Орбан истакна дека пред 15 години на ова место каде што се одржува собирот се сретнале минатото и сегашноста.

Од едната страна беа гранати со солзавец, гумени куршуми, неидентификувана цивилна полиција и водени топови. Од другата страна, имаше измамена и понижена нација која беше повторно принудена да страда од фактот дека лежеше наутро и навечер – рече Орбан, алудирајќи на поранешната социјалистичка влада.

На одделен митинг во Будимпешта, лидерот на опозицијата Петер Марки-Зај им порача на приврзаниците дека неговата влада, доколку биде избрана, ќе донесе нов устав, ќе ја сузбие корупцијата, ќе го воведе еврото и ќе ја гарантира слободата на медиумите, пренесува Ројтерс.

– Овој режим стана морално неодржлив. Моментумот што го имаме сега треба да не доведе до победа во април 2022 година – нагласи Марки-Зај.

Илјадници поддржувачи на унгарскиот премиер Виктор Орбан и неговата десничарска влада се собраа во Будимпешта за да го поддржат унгарскиот лидер. Нема информации за присуство на Груевски, кој живее во паника. Власта се менува, а тој ќе биде испорачан на правдата во Македонија.

Учесниците на собирот наречен „Марш на мирот“ организираа прошетка низ улиците низ центарот на Будимпешта кон местото каде им се обрати Орбан, кој ја одбележува 65-годишнината од унгарската антисоветска револуција во 1956 година.

Маршот беше организиран од невладината организација Форум за граѓанско единство, активен промотор на политиката на партијата на Орбан, Фидес, која доминира во унгарскиот парламент со двотретинско мнозинство од 2010 година.

Според АП, овој настан ги мобилизира поддржувачите на владата на Орбан пред парламентарните избори следната пролет, за кои шесте најголеми унгарски опозициски партии ветија дека ќе ги остават настрана идеолошките разлики и ќе формираат коалиција за да се спротивстават на владејачката партија и да номинираат единствен заеднички кандидат против Фидес во секоја од 106-те изборни единици во Унгарија. На истиот начин падна Груевски во Македонија.

Петер Марки-Зај, кој ќе го води обединетиот опозициски блок на парламентарните избори во Унгарија во 2022 година и не е член на ниту една партија, ја победи левичарката Клара Добрев во вториот круг од прелиминарните избори на 17 октомври, која потоа вети дека ќе го поддржи на чело на алијансата од шест опозициски партии.

Тој и другите лидери одржаа митинг на опозицијата во Будимпешта, исто така на денот на националниот празник по повод 65-годишнината од унгарската антисоветска револуција во 1956 година. Денот доаѓа, Орбан паѓа, каде ќе оди Груевски?