ТРАГЕДИЈА: Заев реформатор на ВМРО ДПМНЕ

Политика

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, синоќа оцени дека раководството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се однесува како внатрешен непријател и рече дека нема да дозволи таа партија да дојде на власт додека не се реформира.

„Раководството на ВМРО-ДПМНЕ се третира како внатрешен непријател на Република Македонија и народот. И додека оваа партија не се реформира, ние нема да дозволиме да дојде на власт, а заедно со вас продолжуваме“, рече Заев на митингот на партијата во скопски Карпош.

ж

Тресна Заев и остана жив. Како демек тој се прашува кој ќе дојде на власт, а кој нема да дојде! Изгледа човеков заборавил дека народот е тој кој одлучува за тие прашања. Или влегов во филмот на Груевски, па тој ја презема одлуката на народот во свои раце?

Како што истакна лидерот на владејачката СДСМ, посветеноста на кандидатите на претстојните избори и лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ за „нова иднина“ (предизборен слоган) „не е ништо друго освен обична желба за враќање на власт, за да се вратат на старото режимско минато во кое ќе крадат, а други да одговараат“. Демек Заев се бори за државата, а другите за власт?

Според Заев, „не се случи толку одамна тоа што правеше режимот на Груевски, од кој дел беа актуелниот претседател и потпретседател на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Александар Николовски“.

„Ги затворија медиумите и новинарите за слободно изразување на своите мисли, тепаа студенти, ги отпуштаа, исправаа фирми и оставаа катанци на вратите на оние што не го дозволија тоа. Тие исценираа меѓуетнички конфликти, го поткопаа соживотот и ја држеа државата во изолација за да можат без пречки да украдат милиони пари за себе“, рече Заев.

Според него, членовите на поранешната влада на ВМРО ДПМНЕ на Никола Груевски „лажеа за некаква федерализација и кантонизација, и за некои предавства со Преспанскиот договор со Грција или со Договорот за пријателство со Бугарија“.

„Тие и денес се главните креатори на лажни вести, што го поткопуваат напредокот на Република Северна Македонија“, рече лидерот на владејачката СДСМ, Зоран Заев.