BУЛИH: Cpбиja не прегoваpa со пiштoл на чeло

Балкан

Доколку Приштина сака разговори со Белград, прво треба да ги повлече единиците на Росо од северот на Косово, бидејќи Сpбија „не преговара со пiштoл вперен во чeлото“, изјави српскиот министер за внатрешни работи Александар Вyлин.

Тој рече дека Србија сака мир на Косово, но дека „српската жандармерија ќе ја исполни секоја наредба на претседателот Вучиќ“, се наведува во соопштението на Министерството за внатрешни работи на Србија.

„Жандармеријата е подготвена, обучена, технички опремена, но што е најважно високо мотивирана да ги брани своите луѓе каде и да е потребно“, додаде Вулин.

Вулин изјави дека силна Србија е гарант за безбедноста на Србите во Косово и дека никогаш повеќе нема да се повтори погромот на Србите од март 2004 година.

„Како што рече претседателот на Србија, Александар Вучиќ, новиот мартовски погром, колони бегалци да бегаат од камата и јамата, пред силата, и Србија да гледа кон небото и да молчи, никогаш повеќе нема да се случи “, рече Вулин гостувајќи на ТВ Пинк.

Коментирајќи го повикот на Европската унија (ЕУ) двете страни да ја намалат тензијата, Вулин посочи дека Бриселскиот договор е флагрантно прекршен и нагласи дека суштинското прашање е дали зборот ЕУ има некаква тежина и дали вреди за ништо.

„Каде е зборот ЕУ? ЕУ вреди исто колку и нејзиниот потпис. Каде е Унијата на српски општини? Чекаме девет години да го почитуваат нивниот потпис“, рече Вулин додавајќи дека доколку договорот од Брисел не важи, тогаш не е валиден во целост.

Два премини на северот на Косово (Јариње и Брњак) и патиштата што водат кон нив пет дена беа блокирани од косовските Срби поради одлуката на косовските власти во понеделникот да воведат тест таблички за српските регистарски таблички, но и започна со одземање на табличките со градовите на Косово, издадени од српското Министерство за внатрешни работи.

ЕУ во средата на 22-ри септември повика на итна деескалација на северот на Косово. Мора да се избегнат сите провокации и еднострани дејствија, бидејќи тие би биле директно спротивни на интересите на луѓето во регионот.

Ова го соопшти високиот претставник на Унијата за надворешна политика и безбедност Жезеп Борел, во врска со ситуацијата на Косово.

Тој посочи дека сите претходни договори меѓу Белград и Приштина во дијалогот, со посредство на ЕУ, остануваат валидни и обврзувачки за двете страни.