ХИТЛЕР 2 СЕЗОНА: Путин директно КОМАНДУВАЛ со генералите на теренот во Украина

Европа

Наместо одлуките за акциите да ги носат високите офицери на фронтот, командите доаѓале од Кремљ, велат извори од американското разузнавање

Руската војска е поделена околу тоа како најдобро да се спротивстави на неочекуваниот напредок на бојното поле на Украина овој месец, според повеќе извори запознаени со американското разузнавање, откако Москва се најде во дефанзива и на исток и на југ.

Рускиот претседател Владимир Путин самиот им дава насоки директно на генералите на теренот, рекоа два извори запознаени со американското и западното разузнавање – многу необична тактика за управување во модерната војска за која овие извори велат дека укажува на нефункционалната командна структура што ја погоди руската војна од почетокот.

Прислушувањето на разузнавачките служби фатило руски офицери кои се расправаат меѓу себе и се жалат на пријателите и роднините дома за донесување одлуки од Москва, изјави еден од овие извори за Си-Ен-Ен.

И има значителни несогласувања за стратегијата со воените лидери кои се борат да договорат каде да ги фокусираат нивните напори за зајакнување на одбранбените линии, велат повеќе извори запознаени со американското разузнавање.

Руското Министерство за одбрана тврди дека ги прераспоредува силите кон Харков на североисток — каде што Украина постигна најдраматични придобивки — но американски и западни извори велат дека најголемиот дел од руските трупи сè уште остануваат на југ, каде што Украина исто така спроведува офанзивни операции околу Херсон.

Путин во средата најави делумна мобилизација, која се очекува да вклучи до 300.000 резервисти. Тој со месеци се спротивставуваше на тој чекор, а претставници на администрацијата на Бајден во средата изјавија дека фактот што тој се одлучи да го стори тоа сега ја нагласува сериозноста на недостигот на руска работна сила и сигнализира зголемен очај.

Според руските воени аналитичари, не е јасно дали мобилизацијата ќе направи некаква оперативна разлика на бојното поле, или само ќе ја продолжи должината на војната без да го промени исходот.

„Официјални лица на Кремљ и експерти од државните медиуми трескавично разговараа за причините за неуспехот во Харков и на типичен начин, се чини дека Кремљ се обидува да ја отфрли вината од Путин и да ја стави врз руската војска“, рече ова лице.

Веќе има реконструкција на военото раководство како одговор на неуспесите на бојното поле — оставајќи ја командната структура на Русија уште поизмешана отколку што беше порано, велат изворите. Командантот кој го надгледуваше поголемиот дел од единиците околу регионот Харков беше на функцијата само 15 дена и сега е ослободен од должноста, рече претставникот на НАТО.

Русија испрати „мал број“ војници во источна Украина — од кои некои побегнаа поради напредокот на украинското бојно поле минатата недела, според двајца американски претставници на одбраната — обид да ги зајакне своите ослабени одбранбени линии.

Но, дури и ако Русија е способна да се здружи околу планот, американските и западните официјални лица веруваат дека Русија е ограничена во нејзината способност да даде стратешки значаен одговор на контраофанзивните операции на Украина, кои во последните денови, велат изворите, го замениле моментумот во корист на Киев. Дури и по најавата за делумна мобилизација, официјалните лица се скептични дека Русија е способна брзо да распореди голем број војници во Украина со оглед на нејзините тековни проблеми со линиите за снабдување, комуникациите и моралот.

„Малиот обем“ на руското прераспоредување е сигнал за нејзината неспособност да спроведе какви било сериозни операции, изјави висок претставник на одбраната за Си-Ен-Ен.

Досега, Русија одговори на напредокот на Украина со напади врз критичната инфраструктура како брани и електрани – напади кои САД ги гледаат како главно „одмазднички“ напади, а не како оперативно значајни, рече ова лице.

Наредбата за мобилизација на Путин е значајна бидејќи е директно признание дека „специјалната воена операција“ на Москва не функционирала и дека треба да се прилагоди, велат воените аналитичари.

Но, засега има повеќе прашања отколку одговори за неговото прецизно оперативно влијание. Тоа е прва ваква наредба издадена во Русија по Втората светска војна, која им нуди на воените аналитичари ограничени современи податоци на кои ќе ги засноваат своите предвидувања.

Долгогодишните неуспеси на Русија во планирањето, комуникациите и логистиката се надополнија со казнување на загубите при нејзиното повлекување од околината на Харков, велат изворите. Русија остави зад себе „многу“ опрема при нејзиното повлекување, според претставникот на НАТО. И најмалку една катна единица, од Првата гардиска тенковска армија, е „десеткувана“, рече ова лице. (Си-Ен-Ен)