ПЕНОВ Е ДОКАЗ дека нема бивша КУ*ВА и бивш ПОЛИТИЧАР

Политика

ЛДП до крајот на неделава ќе го официјализира предлогот за нов министер за локална самоуправа што ќе го наследи Горан Милевски откако тој денеска поднесе оставка од функцијата.

Нејсериозен и единствен кандидат на партијата за оваа позиција е поранешниот градоначалник на Скопје и екс претседател на ЛДП, Ристо Пенов, кој веќе добил понуда и во следниов период треба да се изјасни дали ја прифаќа, дознава Канал 5.

На прашање дали планира да се врати во политиката како министер за локална самоуправа, Пенов кратко ни одговори дека се уште е рано, иако извесно е дека е главниот адут на либералдемократите.

Тоа е доказ дека нема бивша курва и бивш политичар во земјава. Пенов е познат како човекот кој го упропасти скопскиот плоштад, осомничен за милионски криминал во град Скопје, и еден од соработниците на криминалната влада на Црвенковски и ДУИ.

Горан Милевски кој официјално се збогуваше од министерката позиција во Владата, поради, како што тврди лични причини и замор од работата, а всушност од закани од зајковото дувло и бандите на Бихачка.