ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ: Откриено што е неопходно за стабилна врска

ВЕСТИ ЗА РАНОБУДНИ, Живот

Кога станува збор за врските и бракот, не би било лошо да ги слушате постарите, помудрите и поискусни луѓе кои веќе поминале низ сето тоа. Без разлика дали научиле од своите грешки или имаат своја формула за успех, она што ни го кажуваат дефинитивно може да ни помогне да изградиме и одржиме стабилна врска исполнета со љубов и почит.

Ако сте на почеток на врска или брак, загрижени за одредени работи и не знаете дали правите се како што треба, можеби советите на оние кои се во среќен брак 20 или повеќе години може да ви помогнат.

Еве 10 совети за успешен брак од парови кои се заедно повеќе од 20 години

– Секогаш правете се што е потребно за да ја одржите комуникацијата отворена. Кога зборувањето не функционира, испратете е-пошта, текстуална порака или дури и писмо.

– Не престанувајте да ги правите малите нешта што сте ги правеле заедно кога првпат сте почнале да се забавувате. Сакавме да танцуваме и сега сè уште наоѓаме време да танцуваме заедно, дури и ако е само во кујната додека ја подготвуваме вечерата.

– Клучот за нашиот брак е што научивме кога да се повлечеме и да му дадеме простор на другиот. За време на расправија, во одреден момент доаѓате до состојба каде што е најдобро да се повлечете и да се разладите. Ако продолжите да се расправате, ќе има експлозија.

– Кога ќе стапите во брак, лесно можете да почнете да мислите за себе како една половина од парот. Сепак, важно е да останете индивидуа. На крајот на краиштата, тоа е она што ве привлекува кај вашиот сопружник.

– Стресот често е причина за расправии и лесно е да се обвини брачниот другар за проблемот. Наместо тоа, научете да препознавате што навистина ве мачи и обидете се да не ја напаѓате другата страна.

571504_ljubav2_f

– Немојте само да претпоставувате дека другата страна знае дека го цените она што го прави. Кажете благодарам за малите нешта. Ова ќе направи вашиот партнер да се чувствува ценето секој ден, а исто така, најверојатно, ќе ви возврати, правејќи и вие да се чувствувате исто.

– Се трудиме да останеме учтиви еден кон друг. Многу комплименти и благодарност се навистина важни. Малите работи се исклучително важни.

– Научивме да си дозволиме да бидеме во право и да го признаеме тоа. Не можете да бидете и не сте секогаш во право, а кога ќе го сфатите тоа ќе бидете посреќни. Понекогаш ја испуштате топката и велите „Во право си“, бидејќи тоа многу помага. Тонот е исто така клучен, иронијата не се важи.

– Имаме правило никогаш да не си велиме „Дали ти кажав?!“ Понекогаш е тешко да се гризне јазикот, но вреди.

– Само почитувајте се. Навистина е толку едноставно.