Полицијата масовно апси невооружени лица кои протестираат, додека вооружени напаѓачи кон топла пукаат со огнено оружје пред очите на полицијаци

Македонија

Министерството за внатрешни работи утрово информираше дека тројца полициски службеници се повредени, а пет лица се приведени за време на вчерашниот јавен собир на подрачјето на СВР Скопје, кој се одржа во периодот од 19.00 часот пред Владата на Република Северна Македонија, продолжи пред Министерството за надворешни работи и заврши пред Собранието на Република Северна Македонија околу 22.30 часот.

Двајца од полициските службеници се здобија со повреди при инцидент во близина на споменикот Скендербег, каде со брза реакција на полицијата беше избегнат поголем инцидент, при што веднаш беше приведен Е.Ј.(40) од Скопје, осомничен за пукање од пиштол. Пиштолот е обезбеден, за случајот е известен Јавен обвинител и по негово документирање против лицето ќе биде поднесен соодветен поднесок, информираат од полицијата.

Уште три лица се лишени од слобода поради фрлање со тврди предмети кон полициски службеници. Еден полициски службеник беше повреден со тврди предмети пред Собранието на РСМ и е задржан на болничко лекување. Уште едно лице е приведено пред угостителски објект на подрачјето на Центар, поради снимање со дрон без дозвола, информираат од полицијата.

За време на собирот пред Собранието регистриран е и настан во кој учесници во протестот се обидувале да отстранат група на маскирани лица, кои предизвикувале инциденти.

Во текот на вчерашното деноноќие лишено е од слобода и лицето кое на 05.07.2022 фрли молотов коктел кон зградата на Собранието. Станува збор за Ј.С.(18) од Скопје, кој беше идентификуван од снимката и го призна делото. По документирање на случајот и против него ќе следува соодветна пријава, стои во соопштението од Министерството за внатрешни работи, стои во соопштението на МВР.

Приведено е само едно лице кое вчера испука неколку куршуми од огнено оружје и им се закануваше на демонстрантите. За второто лице кое пукаше во присуство на полицијата, се уште нема информации од МВР.

За време на протестите, две лица испукаа куршуми од огнено оружје во воздух пред демонстрантите, а едно од нив го впери пиштолот кон топлата пред очите на полициските службеници кои не покажаа навремена реакција. Граѓаните на протестите се револтирани од односот на полицијата, велејќи дека МВР нема исти аршини кога постапува кон невооружените лица кои протестираат и вооружените лица кои пукаат со огнено оружје кон толпата.