КОНТРАМЕРКИ: Русија протера вработен од Македонската Амбасада

Македонија, Политика, Свет
Русија соопшти дека прогласила вработен во амбасадата на Северна Македонија во Москва за персона нон грата, како одговор на сличен потег на Скопје минатиот месец.

Нарекувајќи го почетниот потег на Северна Македонија „неоправдан“, руското МНР соопшти дека вршителот на должноста е информиран за одлуката на Москва за протерување на работникот на амбасадата на 10 јуни.

Во изјавата не се споменува лицето кое било протерано или кога тој поединец морал да ја напушти Русија.

Во мај, Северна Македонија објави дека одлучила да протера руски дипломат „во согласност со член 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи“. Врз основа на овој напис, земјата домаќин во кое било време и од која било причина може да прогласи одредена членка на дипломатскиот персонал за персона нон грата.

Неколку други земји од поранешниот советски блок во Централна и Источна Европа, сите членки на Европската унија и НАТО, неодамна протераа руски дипломати, предизвикувајќи реципрочни мерки од Москва. Серијата протерувања започна во април, кога Чешка протера голем број руски дипломати поради обвинувањата дека руски шпиони биле вмешани во смртоносна експлозија на депо муниција во 2014 година, што предизвика одговор на Москва.

Северна Македонија претходно протера руски дипломати во 2018 година во знак на солидарност со Велика Британија по труењето со нервен агенс во Англија. Чија мета беше поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал.