ШОКАНТНО: Објавен разговор на Руди Џулијани со советникот на Зеленски

Политика, Свет
Аудио-снимка што досега не е објавена, добиена ексклузивно од Си-Ен-Ен.

Снимката покажува како долгогодишниот советник на поранешниот претседател Доналд Трамп, Руди Џулијани, немилосрдно вршел притисок и коаксија врз украинската влада во 2019 година за да ги испита неоснованите заговори за тогашниот кандидат Бајден.

Аудиото е од телефонски повик во јули 2019 година помеѓу Џулијани, американскиот дипломат Курт Волкер и Андриј Јермак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Повикот беше претходник на неславниот повик на Трамп со Зеленски и двата разговори подоцна станаа централен дел од првиот импичмент на Трамп.

За време на околу 40-минутниот повик, Џулијани во неколку наврати му рече на Јермак дека Зеленски треба јавно да објави истраги за можна корупција од Бајден во Украина. Исто така, за тврдењата дека Украина се мешала во изборите во 2016 година за да му наштети на Трамп. Овие одделни тврдења се невистинити.

Џулијани не одговорил на барањата на Си-Ен-Ен да коментира за новата аудио-лента. Во минатото, тој рече дека не сторил ништо лошо во Украина и дека само ги следел најдобрите интереси на неговиот клиент. Тој во тоа време беше личен адвокат на Трамп. Слушнете ја целосната аудио-лента тука: