ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Обид за атентат врз антихристот Путин

Европа

Истражувачкиот новинар Христо Грозев објави дека руската ФСБ го привела заменик-директорот на Росгард Роман Гаврилов. Тој го објави ова на својата страница на Твитер, повикувајќи се на независни извори.

„Три независни извори велат дека заменик-шефот на Росгард (единица на руската Внатрешна армија која претрпе огромни загуби во Украина), генерал Роман Гаврилов, бил приведен од ФСБ. Гаврилов претходно работел и во Федералната служба за безбедност, во обезбедувањето на Путин “, напиша Грозев.

Причините за притворот не се соопштуваат од руската влада, но генералот Гаврилов соочен со масакрот врз христијанските деца во Украина се обидел да организира државен преврат и симнување од власт на антихристот Путин. Таа акција вклучувала и негова ликвидација, со цел да се спречат идните обиди за дестабилизација на Русија.

Некои извори од Кремељ се обидуваат да го спинуваат целиот случај, известувајќи дека тоа се должи на „протекување на воени информации поради кои загинале луѓе“, а други двајца велат дека тоа било поради „расипничко користење гориво“.

„Иако е тешко да се погоди до што доведе чистката / реконструкцијата на врвот на безбедносните сили, едно е јасно: нема сомнеж дека Путин ја препознава длабочината на оваа операција. Толку е лошо што ги менува коњите на преминот – одлучно не – не за време на војната“, рече тој.

Ќе потсетиме, на 11 март новинарот Андреј Солдатов изјави за репресии на петтата служба на ФСБ, ангажирана во странско разузнавање, а Украина е нејзина зона на одговорност. Според новинарот, шефот на структурата Сергеј Беседа и неговиот заменик Болух од Одделот за оперативни информации се во домашен притвор, објавија украинските медиуми.