Трамп сеуште опседнат со загубата на изборите!

Политика, Свет
Доналд Трамп е опседнат со изборите во 2020 година од било кога. Тој ја шири лагата дека има широко распространета измама што довела до негов пораз, тврдат неколку поранешни советници и блиски до поранешниот претседател.

Соработниците на Трамп му кажуваат дека треба да продолжи од борбата за кампања и наместо тоа да се фокусира на политиките. Но, поранешниот претседател е најмногу фокусиран на луѓето кои го охрабруваат да продолжи.

Трамп го слуша „дното на дното на лудите во бурето“, изјави еден поранешен советник за Си-Ен-Ен.

Опседнатоста на Трамп со 2020 година остро ја подели Републиканската партија, спротивставувајќи се на оние што ја прифаќаат „големата лага“. Ова оди против оние што ги демантираа лагите на поранешниот претседател за изборите – што честопати водеше да бидат казнети или осудувани. Пошироко, неговите обиди да го поткопа легитимитетот на резултатите ја загрозуваат американската демократија. Некои негови поддржувачи на Републиканската Партија отворено го доведуваат во прашање интегритетот на изборниот процес во САД.

Трамп продолжува со рекламирањето на партиските партии, како што е таканаречената ревизија на гласачките ливчиња на округот Марикопа во Аризона. Но, тоа нема да го промени резултатот во државата што Бајден ја носеше со повеќе од 10.000 гласови.

Трамп ги прашуваше советниците во последните неколку недели дали може повторно да го преземе претседателскиот мандат оваа година. Трамп е уверен, слушајќи ги фалсификуваните предлози од конзервативните коментатори и сојузници.

„Што мислите за оваа теорија“, ги праша Трамп луѓето блиски до него. Советниците се обиделе да го убедат поранешниот претседател дека има нула шанса тој да се врати на власт оваа година.

„Луѓето му рекоа дека не е точно“.

„Не верувам дека тој мисли тоа да се случи“, рече изворот.

„Вашингтон пост“ во средата објави дека Трамп „се повеќе се троши“ со идејата дека партиските прегледи на гласачките ливчиња во Аризона можат да докажат дека тој победил на изборите. Тој неодамна им сугерираше на некои сојузници дека резултатите од ревизијата би можеле да го вратат во Белата куќа.

Екстремно десничарски личности, како што е основачот на MyPillow, Мајк Линдел, тврдат дека Трамп некако може да биде вратен на функцијата претседател. Тоа би се случило доколку ревизиите на државните избори можат да ги искористат резултатите од 2020 година. Линдел, кој е заслужен за идејата за враќање на Трамп, потврди за Си-Ен-Ен дека разговарал со поранешниот претседател во последните неколку недели.