МИЛЕНИКОТ на жените си фатил дечко

Сцена

Кога хит серијата „Prison Break“ го виде светот, започна апсолутна хистерија за главниот актер, убавиот и харизматичен актер Вентворт Милер.

Секој што не ја гледал серијата поради напнатите сцени полни со акција, дефинитивно ја гледал поради неодоливиот актер. Не се знае многу за љубовниот живот на Вентворт Милер, што не е чудно ако се земе предвид дека 50-годишниот актер пред само девет години се декларирал како хомосексуалец.

Згодниот актер разочара многу обожаватели во 2013 година кога одби покана за филмскиот фестивал во Санкт Петербург бидејќи не го одобрува односот на руската влада кон хомосексуалците.

„Како хомосексуалец, морам да ја одбијам оваа покана“, напиша тој во писмото, откривајќи нешто што го чувал за себе со години. Во 2020 година, актерот на својот Инстаграм објави дека нема да се врати во улогата на Мајкл Скофилд во најавената шеста сезона на хит серијата „Prison Break“.

„Завршив со таа серија. Официјално. Едноставно не сакам повеќе да играм хетеросексуални ликови. Нивните приказни се раскажани многу пати. Ако сте лути затоа што сте се заљубиле во фиктивен хетеросексуалец кој го игра хомосексуалец во реалниот живот … тоа е вашата работа. – напиша актерот во обраќање до обожавателите на Инстаграм.

Медиумите шпекулираа многу пред актерот да реши да го сподели тоа со светот, а го поврзаа со актерот Кристофер Кузик и фотографот Марк Лидел.

Се претпоставува дека Милер ја нашол среќата во прегратката на актерот Лук Мекфарлејн, со кој наводно е во врска од 2007 година. Актерот, кој внимава да го заштити својот приватен живот од мешање на јавноста и медиумите, никогаш не сакал да ги коментира медиумските наводи за неговиот љубовен живот.