МИЈАЛКОВ на слобода, каде за Нова Година

Македонија

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, сепак излегува од притвор. Апелацискиот суд во Скопје, како што потврдија оттаму за „360 степени“, ја прифатил жалбата на одбраната за притворот кој му беше определен во случајот „Плацови на Водно“.

Решението од второстепениот суд е испратено до Основниот кривичен суд од каде се очекува истото да биде доставено и до затворот „Скопје“ во Шуто Оризари каде тој ја издржува мерката притвор.

Судот и затворските власти не известуваат каде ќе биде Сашо Мијалков за Нова Година? Дали по дома или во некоја егзотична дестинација?