Асад: Мислењето на Западот го множам со нула!

Изјави, Политика, Свет
Владата на Асад соопшти дека изборите во среда покажуваат дека Сирија функционира нормално и покрај деценискиот конфликт. Во конфликтот загинаа стотици илјади луѓе и беа протерани 11 милиони луѓе – околу половина од населението – од своите домови.

Шефот на парламентот Хамуда Сабаг ги објави резултатите на прес-конференција во четвртокот. Излезноста на гласачите е околу 78%, со учество на повеќе од 14 милиони Сиријци.

Изборите поминаа и покрај мировниот процес предводен од Обединетите Нации. ОН повикаа на гласање под меѓународен надзор, што ќе помогне да се отвори патот за нов устав и политичко решение.

Министрите за надворешни работи на Франција, Германија, Италија, Велика Британија и САД во изјави во кои го критикуваат Асад во пресрет на изборите рекоа дека гласањето нема да биде слободно или фер. Турција, противник на Асад, исто така рече дека изборите биле нелегитимни.

На ова, Асад изјави„Мислењето на западот го множам со нула“.

Победата му донесе на Асад уште седум години власт и го продолжува владеењето на неговото семејство на скоро шест децении. Неговиот татко Хафез ал-Асад ја водеше Сирија 30 години се до неговата смрт во 2000 година.

Годините на Асад како претседател се дефинирани со конфликтот што започна во 2011 година со мирни протести пред да се претвори во повеќестран конфликт што ја скрши земјата на Блискиот исток и ги привлече странски пријатели и непријатели.

„Благодарам на сите Сиријци за нивното високо чувство за национализам и за забележителното учество. За иднината на сириските деца и нивната младост, да ја започнеме од утре нашата кампања за работа за градење надеж и градење на Сирија“, напиша Асад.

Најголемиот предизвик на Асад, сега кога ја врати контролата врз околу 70% од земјата, ќе биде економија во опаѓање. Собири со илјадници луѓе кои вееја сириски знамиња и држеа слики од Асад додека пееја и танцуваа, се одвиваа цел ден во четврток, во знак на прослава на изборите.

Официјални лица за Ројтерс приватно изјавија дека властите ги организирале големите митинзи во изминатите денови за да го охрабрат гласањето. Безбедносниот апарат што го поддржува алавитското правило каде доминираат малцинствата на Асад, им наложи на државните службеници да гласаат.

Гласањето го бојкотираа силите предводени од Курдите, кои управуваат со автономен регион богат со нафта на северо-исток и во северозападниот регион. Идлиб е последната постојна бунтовничка енклава, каде што луѓето ги осудија изборите со големи демонстрации во средата.

Асад се натпреваруваше против двајца нејасни кандидати. Мареи доби 3,3% од гласовите, додека Салум 1,5%, рече Сабаг.