РУCИJA мoли за cмиpyвање, дaли НATО ќe пpифати

Свет

Кремљ и кабинетот на Путин соопштија дека Русија доставила нацрт – документи во кои се наведени безбедносните аранжмани за кои сака да преговара со Соединетите Американски Држави и нивните сојузници во НАТО, поради зголемените тензии околу Украина.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека висок руски претставник е подготвен веднаш да замине на разговори во неутрална земја за предлогот и да се обиде да ја смири реакцијата на НАТО кон Русија.

Песков им рече на новинарите дека рускиот претседател Владимир Путин може да има уште еден повик до американскиот претседател Џо Бајден пред крајот на годината, за да разговара за безбедносното прашање, но тој рече дека сè уште не е договорено.

Во видео-повикот со Путин минатата недела, Бајден изрази загриженост за трупањето руски војници во близина на Украина и го предупреди дека Русија ќе се соочи со „тешки последици“ доколку Москва го нападне нејзиниот сосед.

Путин се правдаше како мало дете и ги негираше плановите за започнување инвазија и призна дека се плаши од намерите на западните лидери да ја вклучат Украина во НАТО. Тој понуди гаранции дека ќе биде послушен доколку САД гарантираат дека ќе го запрат ширењето на НАТО во Украина и распоредувањето на оружјето на алијансата таму, нарекувајќи ги таквите акции „црвена линија“ за Москва.

САД и нивните сојузници одбија да дадат такви ветувања, Бајден го отфикари Путин минатата недела, со согласност за понатамошни разговори за загриженоста на Русија. Со други зборови, Путин остана да моли, а никој нема намера да му прифати молбите.

Песков во четвртокот рече дека Русија доставила нацрт-договор и договор до Соединетите држави, но тој одби да прецизира какви конкретни аранжмани содржат тие и кои би можеле да бидат потписнички, односно се срами да каже дека се одбиени.

Тој рече дека советникот на Путин за надворешни работи, Јуриј Ушаков, разговарал за руските нацрти со американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан за време на разговорот во средата и дека Москва моли да започнат со преговори.

Предлозите на Москва беа доставени до помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Карен Донфрид, која во средата ја посети Москва и се состана со заменик-министерот за надворешни работи на Русија, .

Русите изјавуваат дека Рјабков е подготвен да замине на разговори за потенцијалните договори во неутрална земја, рече Песков без да даде детали, пренесува Асошиетед прес. Ама никој од НАТО не го кани, ниту планира такви разговори.

Говорејќи минатата недела, сиротиот Рјабков предупреди дека неуспехот да се запрат растечките тензии меѓу Русија и Западот може да ги поттикне на пресметка слична на кубанската ракетна криза од 1962 година, која го стави светот на работ на нуклеарна војна. Русите уште живеат за време на СССР и никако да излезат од филмот.

Самитот на Европската унија во четвртокот требаше да се фокусира на избегнување на руска воена инвазија во Украина со закани за санкции без преседан за Москва и ветување за дипломатски разговори.

Претставници на американските разузнавачи велат дека Русија преместила 70.000 војници на границата со Украина и се подготвува за можна инвазија на почетокот на следната година. Москва негираше намера за напад и ги обвини украинските власти дека планираат офанзива за враќање на контролата врз источна Украина под контрола на бунтовниците. Сакаат да кажат дека Украина се обидува да си ги ослободи своите територии, окупирани од Русија.

Во борбите меѓу украинските уставни сили и сепаратистите окупатори поддржани од Русија во источна Украина, загинаа над 14.000 луѓе и го опустошија индустриското срце на Украина, наречено Донбас, од 2014 година, истата година кога Русија го анектираше украинскиот полуостров Крим.