ГРЦИЈА денес донесе одлука, масовно се вооружува, што е причината?

Грчкиот Парламент одобри три договори за зајакнување на Грчките вооружени сили, пренесува Агенција Анадолија (АА). Еден од договорите, одобрен со поддршка на владејачката Нова демократија, опозициската партија Движење за промени […]

(Видео) Што се случува, зошто се вооружува Грција?

Договорот за набавка на три француски фрегати „Белхара“ се очекува да биде поднесен во грчкиот Парламент во јануари следната година, изјави министерот за национална одбрана на Грција, Никос Панајотопулос. Министерот […]