СРЕДБА Пендаровски – Богојески, на маса предлозите на МКонцепт

Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски соопшти дека денеска го прими Петар Богојески претседателот на „Македонски Концепт“, како и претставници на партијата. На средбата, тие го информираа Претседателот за нивните активности […]

(Фото + Видео) Стево во фокус на мајтап: Тито се сликаше со Елизабет Тејлор, Пендаровски со Нивес Целзиус

Хрватската старлета и водителка Нивес Целзиус беше на прием кај претседателот Стево Пендаровски во Вила Водно. Старлетата – добро позната на балканските простори – се пофали на социјалните мрежи дека […]

ЖАЛНО: На оваа маса можеше БОЈАН да биде, ама вие НЕЕЕЕ, Стево ќе оди!

Сите подготовки за погребот на кралицата Елизабета Втора се при крај, а се очекува присуство на сите лидери од светот, освен на Путин. Во јавноста протекоа информации и слики од […]

Ништо од заедничка борба за права на геј заедницата: Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев се скара со Стево Пендаровски

Бугарскиот европратеник Aндреј Ковачев на македонскиот претседател Стево Пендаровски му порача дека по прифаќањето на францускиот предлог за браќата Миладинови ќе мора да се каже дека се Бугари. Тој ја […]

ВОЈНА ПЕНДАРОВСКИ – АХМЕТИ за споменикот на УЧК

Претседателот Стево Пендаровски синоќа во „Само интервју“ на Канал 5 рече дека споменикот посветен на ОНА во Слупчане е дивоградба, како што се 90 отсто од спомениците од проектот „Скопје 2014“. Тоа […]

ПЕНДAPOBCКИ за Зaeв: Тoj е зaвpшена paбота

Пpeтceдателoт на Peпyблика Maкедoниja, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Сител изјави дека оставката на премиерот и лидер на СДCM, Зоран Зaeв е избрзана, но завршена работата и веќе […]

Притисок врз Бугарија од меѓународната заедница за решавање на спорот?

Предлогот европските историчари да се вклучат во бугарско-македонската историска комисија беше проследен со различни реакции од двете земји. На овој предлог коментираше бугарскиот претседател Румен Радев дека нема потреба од […]