МЕГА СКАНДАЛ: бугарите го именува Стефан како северномакедонски архиепископ

Ловчанската епархија на хуно бугарската болшевичка црква, ја објави Резолуцијата со која лажниот синод составен од руски измеќари наводно ја признава автокефалноста на Македонската Православна Црква, без да спомнат Охридска […]

СКАНДАЛ: БУГАРСКАТА руска измеќарска црква, не ја признава МПЦ – ОА под уставно име

Скандалозна одлука донел Синодот на Бугарската православна црква, откако пред три дена во Софија беше вториот човек на Руската православна црква, шефот на руската црковна дипломатијата, бандитот наречен митрополит Антониј. […]

ВУЧИЌ до ЕУ: Не го сакаме Косово во ОН и што сега, ќе не бомбардирате?

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја коментираше донесената резолуција со 79% од пратениците во Европскиот парламент, а во врска Србија и одбивањето да воведе санкции за Русија. Според него, оваа Резолуција […]

СЕ РАСПАЃА Отворен Балкан, Рама бара Србија да се извини на Косово

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека апсолутно се согласува со премиерот на Косово, Албин Курти, Србија не само да го признае Косово туку и да му се извини. Сепак, […]

СРАМНО: РУСКАТА ЦРКВА ја призна МПЦ – ОА како „НАЈМЛАДА“ Црква

Светиот синод на Руската православна црква на денешната седница ја призна Македонската православна црква – Охридска архиепископија, како автокефална сестринска црква. На 25 август 2022 година, на седницата на Светиот […]

ПAТРИЈАРШИСКИОТ АКТ предаден, Охридска Архиепископија после 255 години

Делегација на Охридската Архиепископија, предводена од архиепископот г. Стефан попладнево пристигна во Истанбул, каде во древниот и свет Патријаршиски и ставропигијален манастир „Балаклија” присуствуваше на вечерната богослужба по повод именденот […]

ГРЧКАТА ЦРКВА ја призна МПЦ – ОА по сугестијата од Вартоломеј

Православната Црква на Грција денеска излезе со соопштение од нејзиниот Свет Синод, во кое се вели дека Атинската Архиепископија, возглавена од Архиепископот г. Јероним, со задоволство го прими писмото од […]

ДЕНЕС СИНОД на МПЦ – ОА за „автономијата“ од СПЦ

Македонската православна црква не доби автокефалност, туку „најширока можна автономија и полна самостојност“ од СПЦ, како што гласеше одлуката на Саборот, а според новинарот Бранко Ѓоргевски тоа го враќа нејзиниот […]