ЖАЛНИ ТАЧЕ, наместо да отвори нов, БУГАРИЈА го затвори стариот културен клуб

Покрај најавата на премиерот Димитар Ковачевски – Таче, за отварање на македонски културен клуб во Благоевград во Пиринска Македонија, за сега ништо од тоа. Последно пред јавноста власта на Таче […]

КРАСИ ВЕ ПОЗДРАВИ ОД БИТОЛА: Ако не сте Бугари, оган да ве изгори

Поранешниот министер за одбрана и вицепремиер на Бугарија, Красимир Каракачанов – Краси, синоќа објави дека и тој бил во Битола на отворањето на бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ со своите […]

БУЈАР ПАК СЕ ЗБУНИ, дали е МНР на Македонија или на Албанија?

„Албанија има право да го дигне гласот“, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи за можноста по јуни Македонија да биде раздвоена од заедничкиот пакет на двете земји за отпочнување […]