ПИСКОТНИЦИ од Димитров: Македонците ГИ САКААТ Србите, а не Бугарите

На агендата на последната средба на Заедничката македонско-бугарска историска комисија што се одржа во Скопје беа учебниците по историја и периодот на Средновековието во Бугарија и во Република Северна Македонија […]

БОГОЈЕСКИ до ДИМИТРОВ: Силно сум разочаран од „преспанското мито“

Откако во јавноста се појавија информации за т.н. „јужна мотивација“ односно земање на грчки пари за предвремена имплементација на Преспанскиот договор во Македонија, поранешниот МНР и вицепремиер Никола Димитров се […]

ДИМИТРОВ КАСНО ПАЛИ: Француски предлог, благодарам НЕ!

Внесувањето на бугарските барања во Преговарачката рамка ни ја става судбината целосно во рацете на Софија, критикува поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров. Напуштени црвени линии и дипломатски дебакл, […]

ДИМИТРОВ во војна со ТАЧЕ, личел на Бугарин

Поранешниот вицепремиер за европски прашања и бившиот шеф на дипломатијата, Никола Димитров, преку социјалните мрежи ја критикуваше изјавата на премиерот Димитар Ковачевски во која вели дека сите земји-членки на ЕУ […]

ВОНРЕДНИ ВЕСТИ: Дали и колку е „платежно мотивирана“ Преспа од Атина

Република Македонија и Република Грција потпишаа меѓусебен Договор кој беше именуван како Преспански. Ова многу добро ни е познато и јасни се последиците од истиот. Но под кои околности и […]

БУГАРИЈА ја национализира и Охридска Архиепископија, пречеле руски агенти

Копретседавачот на Комисијата од бугарска страна Ангел Димитров во ТВ интервју зборуваше за разговорите околу Цар Самоил и придвижувањата во споредба со претходните години од разговорите, но вели – ентузијазмот […]

ДИМИТРОВ го потврди Богојески, бугарските барања стануваат ЕУ услови

Во интервју за Еуроактив премиерот Петков најавува дека со премиерот Ковачевски ќе испратат заедничко писмо до Брисел со кое ќе побараат вметнувањето на Бугарите во македонскиот Устав да стане европски […]

РУСКИОТ претставник во МК-БГ Комисија е разочаран

Во бугарскиот дел од Мешовитата историска комисија со Македонија нема промени, остануваат сите претставници на Русија во нејзин состав. Копретседателот на Комисијата од бугарска страна, Ангел Димитров за БНТ изјави […]