БОЖЈО ЧУДО ВО МАКЕДОНИЈА: Вселенската патријаршија ја призна МПЦ-ОА

Синодот на Вселенската патријаршија ја тргна 55 годишната шизма од Македонската православна црква и одлучи да воспостави канонско и евхаристичко општење со македонските владици, свештениците и со народот, објави Религија.мк. […]

ПИСМО од Архиепископ Стефан до Патријарх Вартоломеј

Архиепископот на МПЦ ОА г.г Стефан му посака брзо закрепнување на Вселенскиот патријарх Вартоломеј, кој е позитивен на Ковид 19. Во писмото испратено од г.г. Стефан повикува на молитва за […]