НАЈНОВО: АХМЕТИ ПРВ на листата на американскиот ТИМ за антикорупција

Аферата Маџар Телеком во која главно осомничени се Али Ахмети, Муса Џафери и Владо Бучковски ќе биде школски пример за постапување по предмети за висока корупција, дознаваме од дипломатски извори […]

ПОЕНТА НА ДЕНОТ со бугарските Албанци вљубени во Путин

ПОЕНТА НА ДЕНОТ Голема љубов на Албанците кон Бугарија. Повеќе од 13.000 Албанци од Македонија извадиле бугарски пасоши и потпишале изјава дека се етнички Бугари по баби и дедовци. Преку […]

ДОБРО УТРО со АМАТЕРКАТА и ЗАЕДНИЧКИОТ ИНТЕРЕС НА ГОЛЕМИТЕ ПАРТИИ

НИКУЛЦИТЕ НА ПОЛИТИЧКИТЕ КРИЗИ ЛЕЖАТ ВО ИЗБОРНИТЕ СИСТЕМИ пишyвa д-p. Aмaтepкaтa, вoнpeдeн пpoфecop нa eдeн фaкултет Спроведувањето на изборите во државава најчесто претставувало извор на „нестабилност“ и причина за продлабочување […]

СЕКОЈ САМ, само Таче со свој ГАЗДА

Самитот „Отворен Балкан“ во Охрид помина со низа скандали и пропусти од протоколарен карактер, пред се поради неписменоста на македонските партиски служби во кабинетот на Димитар Ковачевски. Но покрај протоколарните […]

АХМЕТИ ГИ СООПШТИ ЦРВЕНИТЕ ЛИНИИ: Кој сака да биде нивни партнер, МОРА да ги почитува…

Демократската Унија за Интеграција денеска во Скопје ја одбележа 20-годишнината од формирањето како политички субјект. На овој настан, претседателот на ДУИ, г-дин Али Ахмети во својот говор целосно го елаборираше […]

НАЈНОВА ВЕСТ: Ова друштво мораше да го испочитува, ЗАЕВ на прослава!

На манифестацијата организирана во паркот во Чаир каде се очекува да се обрати претседателот на ДУИ Али Ахмети, присуствуваат премиерот Димитар Ковачевски, вицепремиерите Фатмир Битиќи и Славица Грковска, владини министри, […]

АЛИ АХМЕТИ: Македонија НЕ МОЖЕ да има историја без ОВК!

Претседателот  на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети од Слупчане, по повод отворањето на спомен-кулата во чест на загинатите од конфликтот во 2001 рече дека овој споменик ги обединува народите […]

НОВИ 20.000 Албанци, државјани на Македонија

Македонската тајна служба зачувала над 20.000 апликации за македонско државјанство, од кои над 99% етнички Албанци, од причина што имале сознанија дека нивните барања биле со фалсификувани документи, наводно обезбедени […]

ДOБPO УТPO од aматepката cо мpтвoтo oпштecтвo

“Eдно oпштество за cите” прогласено за yмpeно! пишyвa д-p. Aмaтepкaтa, вoнpeдeн пpoфecop нa eдeн фaкyлтeт Подолг временски период Зaeв не го споменува концептот “едно општество за сите”. Претходно од уста […]