По интервенцијата: Корегирана е придавката „северномакедонски“ на вебот на ЕП

Согласно Преспанскиот договор, придавката во однос на државата, нејзините службени органи и други јавни институции треба да биде во согласност со официјалното име на државата,  „на Република Северна Македонија“ односно […]

БОРЕЛ УЦЕНУВА или француски предлог или нема ЕУ

Без уставни измени на кои се обврза владата, нема влез во Европската Унија (ЕУ). Ова е пораката која денеска ја испрати потпретседателот на Европската комисија, Жозеп Борел. Да се оди […]

ЕУ да не го повлекува ПОТПИСОТ ОД ПРЕСПАНСКИ ДОГОВОР

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА – 20 МАРТ 2023 ГОДИНА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ БАРА ЕУ ДА НЕ ГО ПОВЛЕКУВА ПОТПИСОТ ОД ПРЕСПАНСКИ ДОГОВОР Извршниот Тим на Македонски Концепт (МК) со исклучителна загриженост гледа на […]

ОРБАН: Треба да формираме ново НАТО, но без САД, веројатно со КИНА

„Европско НАТО би било решение. Веќе го предложив во 2012 година“, рече Орбан во интервју за швајцарскиот неделник Ди велтвохе, додавајќи дека европските земји би требало да бидат подготвени да […]

ОТВОРЕНО ПИСМО до ЕУ амбасадорот Гир од МКОНЦЕПТ

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЕУ АМБАСАДОРОТ ДЕЈВИД ГИР 05 МАРТ 2023 ГОДИНА МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ БАРА ИТНА СУСПЕНЗИЈА НА „ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ“ ОД ПРЕГОВАРАЧКА РАМКА НА ЕУ Почитуван господин амбасадор, високо почитувајќи ја Вашата […]

ЗАЛЕНСКИ чисти дворот, одзема државјанства на ПУТКИНОВЦИ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им го одзема државјанството на неколку поранешни влијателни политичари, како последен чекор за „прочистување“ на земјата од проруски влијанија. -Ги потпишав соодветните документи за да направам […]

МАКРОН ПОТВРДИ воени авиони за Украина, РУСИЈА моли за мир

Снабдувањето на Украина со борбени авиони би било еден од најголемите чекори досега за западна поддршка, а Москва предупреди дека тоа ќе ескалира и ќе го продолжи конфликтот. Истата таа […]

БУГАРИЈА НА КОЛЕНА, Совет на Европа им ја уништи пропагандата

Комитетот на министри на Советот на Европа ја усвои резолуцијата за национални малцинства во Македонија. Со неа се утврдува дека нема основа за тврдењата на Бугарија за постоење на системска […]