BУЧИЌ пoлyдe, сe зapaзи oд бoлеcта на Гpyeвски

Балкан

Пpeтceдатeлот на Cpбиja, Алeкcaндap Вyчиќ вo стилот на Гpyевски, „јас па јас па јас“, рече дека Велика Британија стои зад нападот на РОСУ врз Србите во Косово и дека Приштина тоа секогаш го прави со поддршка на Квинто. Чoвекот влезе во филот на Bojна на Ѕвeздитe!

„Имам одлични односи со Велика Британија и секогаш ќе сакам такви односи, но нема да дозволам да ме измамат. Најдовме 58 чаури, калибар на НАТО 5,56. Оливер Ивановиќ беше убиен од истото. Србите од Косово и Метохија го немаат тоа“, рече Вучиќ. Занли тој имал односи со Британците, а не Србија. Пазете, тој е битниот, а не државните релации Србија и Британија.

Тој додаде дека Приштина наскоро ќе изведе друга акција слична на онаа на 13 октомври, но дека потоа ќе испрати единици на албанско место за да се оправдаат. „Ќе испратат единици на албанско место да кажат дека тоа е борба против корупцијата и криминалот“, објави Вучиќ. После оваа изјава, Курти во Косово не може да заспие. Откриени му се плановите.

„Првиот пат РОСУ дојде на северот на Косово и Метохија поради возот со српски манастири, вториот пат кога Марко Џуриќ беше уапсен и претепан. Тие мислат дека се богови. Го оправдаа тепањето. Во септември 2018 година, тие провалија затоа што Хашим Тачи сакаше да вози во Газивода пред изборите. После тоа, тие провалија, наводно, поради апсењето на убијците на Оливер Ивановиќ. Потоа се упатија кон Зубин Поток со 30 борбени возила. После тоа, тие провалија поради потрагата по други осомничени полицајци“, потсети Вучиќ.

Претседателот потсети дека тие немаат право да имаат војска и да ја газат Резолуцијата 1244.

„Отворено ме лажат. Сите не лажат. Тие мислат дека сме глупави и дека можат да ја продадат таа приказна за борбата против корупцијата и криминалот. Нивната единствена грижа е Србија да нема присуство на Косово и Метохија. Тие мислат дека ние сме идиоти“, рече Вучиќ.

По насилствата во Косово и Метохија, постои дилема кај Србите дали да се оди на избори во недела, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Мислам дека треба да излезат, а нивните срца велат не. Тие ќе донесат одлука утре“, рече тој.

Вучиќ рече дека ЗСК мора да се создаде затоа што е договорено со Бриселскиот договор.

„Обвинет сум дека сум виновен затоа што сакам да се спроведе актот потпишан од ЕУ“, рече Вучиќ за Прва телевизија. И повторно е важно што тој е обвинет, иако никој не го смета за никаков фактор, а нема грижа за меѓународниот углед на Србија. Сите се виновни, само тој не е! Србија, па тоа е Вучиќ, а не српскиот народ! Тоа е болеста на Груевски.