Отворен највисокиот хотел во светот

Дали Знаете, Свет

Кулата „J Hotel Shanghai Tower“, која беше отворена на 19 јуни, не е само уште еден имот од висока класа.
Тврдат дека е највисокиот хотел во светот.

Хотелот „Ј“ ги зафаќа последните катови на Шангајската кула – која е на 632 метри и е највисоката зграда во цела Кина.
Освен импресивните права на фалење, каков е хотелот всушност?

„Ј“ има 165 соби, од кои 34 се апартмани. Има 24/7 услуга за личен батлер, затворен базен, тоалети од Хермес и Диптик, кади во форма на ливчиња од магнолија, луксузен спа центар со фокус на третманите со Реики и целосни кинески комплети чај во секоја соба.

Хотелот има четири типови апартмани, а најскап е апартманот Шангај од 380 квадратни метри. Покрај спалната соба, овој пакет вклучува салон, работна соба, кујна, простор за физиотерапија и просторија само за облекување. (Хотелот не одговори на барањето на Си-Ен-Ен Травел за цена.)

Најевтината соба се издава за 3.601 јени (околу 557 американски долари) за една ноќ, додека J Suite – еден степен помалку благороден „Шангајски апартман“ – чини 67.628 јени за една ноќ (околу 10.467 долари).
Исто така, има седум различни места за јадење во хотелот, вклучувајќи кантонски ресторан наречен Небесен Џин на горниот (тоа би бил 120-ти) кат. Постојат и ресторани кои нудат јапонска храна, италијанска храна и попладневен чај.


Хотелот „Ј“ е во сопственост на Џин Џанг Интернешнл, една од најголемите кинески државни хотелски и туристички компании.