ИЗБУГАРЕНИОТ охриѓанец бил ПРЕВОСПИТАН согласно ЕУ стандарди за САМООДБРАНА

Македонија, Хроника

Дваесет и едно годишниот секретар на бугарското клубче Борче Трети, Х.П. од Охрид синоќа се обидел вербално и физички да нападне тројца охриѓани во угостителскиот објект на кеј „Македонија“, при тоа им објаснувал дека тие не се Македонци, дека такво нешто не постои, дека сите се Бугари и дека Водици е бугарски празник и традиција, а не краден од северномакедонците.

Тој во вербалниот и физички напад, настрадал кога Македонците му го покажале местото, соопшти утрово СВР Охрид. Тој всушност мисли дека е секретар на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, а обична дилеа.

Информацијата дека станува збор за наводен секретар на бугарско клубче е потврдена и од Андреј Ковачев кој во изјава за БТВновините тврди дека напаѓачите му рекле дека сакаат да го убијат бидејќи бил Бугарин, но не прецизираше дали е момчето и хомосексуалец во исто време и дали понудил непристојни работи на неговите сограѓани.

Дваесет и едно годишниот Х.П. од Охрид синоќа вербално и физички нападнал тројца охриѓани во угостителски објект на кеј „Македонија“, и притоа бил повреден, поради правото на самоодбрана на нападнатите граѓани од избугарениот бандит.

Лицето, како што е наведено, физички ги нападнал С.К., С.К. и И.С., сите од Охрид, а после преземените зафати за самоодбрана, на напаѓачот му била укажана лекарска помош во Општа болница Охрид.

– Според плачењето на избугарениот Х.П., во угостителски објект лоциран на кеј „Македонија“ во Охрид, а потоа и надвор од објектот, тој бил превоспитан од С.К., С.К. и И.С., сите од Охрид и притоа се здобил со сериозни укажувања на неговото погрешно поведение, констатирани во Општата болница во Охрид, појасни за МИА портпаролот на обиџуковци.

Избугарениот охриѓанец се служел со екстремен говор на омраза кон Македонија и Македонците и кон православниот празник Водици и нашата Света МПЦ – ОА, ги навредувал православните Македонци дека се лажни верници северномакедонци, дека се Бугари и слават бугарски празници, дека Охридската Архиепископија е бугарска, се служел со екстремен историски негаторизам, што е кривично дело согласно препораките на Советот на Европа во ЕУ, по што бил превоспитан согласно највисоки ЕУ стандарди!

Нападот во полиција бил пријавен околу 22 часот и 30 минути. Известен бил јавен обвинител и СВР Охрид презема мерки за расчистување на случајот, по што ќе следува соодветна пријава.

Веројатно бандата на обиџуковци и бигар османовци ќе застанат на страната на избугареноиот, насппроти елементарното право на самоодбрана на Македонците согласно највис0ките европски правила.

Бандите на власт ќе спречат Македонците да имаат право на самоодбрана и право да се засоизјаснуваат во сопствена држава.

Станува збор за антиЕУ власт, која одбива да ги спроведе насоките на Совет на Европа и да воспостави кривично дело за историски негаторизам, со што Македонците се принудени да се самоорганизаираат со цел на самоодбрана на својата чест и честа на мајка Македонија!