СИНОТ на Илон Маск стана ЌЕРКА и се откажа од таткото

Сцена

18-годишниот син на Илон Маск, Ксавиер, го променил полот, презимето и ја прекинува врската со својот татко милијардер, според правните документи цитирани од „Гардијан“.

Тие беа поднесени во Окружниот суд во Лос Анџелес во Санта Моника во април. „Веќе не живеам и не сакам да бидам поврзан со мојот биолошки татко на кој било начин или форма“, рече тој во барањето за промена на името и нов извод од матична книга на родените. Името е веќе изменето во женски – Вивијан Џена Вилсон.

Џена Вилсон е мајка на поранешниот син Ксавиер. Таа беше во брак со Маск од 2000 до 2008 година. Тие имаат пет деца. Шефот на Tesla и SpaceX има уште две деца. Мајката на Твитер напишала дека е горда на својата „ќерка“.

Маск, најбогатиот човек на светот, е ангажиран во понуда од 44 милијарди долари за стекнување на платформата за социјални медиуми Твитер. Во вторникот, одборот на директори на Твитер едногласно препорача акционерите да ја одобрат предложената продажба, според регулаторните информации. Маск ја потврди својата желба да продолжи со аквизицијата минатата недела за време на виртуелен состанок со вработените во Твитер, иако главниот извршен директор исто така рече дека има неколку „нерешени прашања“ поврзани со договорот.

Во изјава за Дејли Бист, Маск ги критикуваше медиумите за објавување на приказната за неговата ќерка и нејзиното име. „Таа не сака да биде јавна личност“, рече тој. „Мислам дека е важно да се заштити нејзиното право на приватност. Расправата за финализирање на промената на името ќе се одржи кон крајот на овој месец.