ЛАЖНИ ВЕСТИ на руските измеќари во МАКЕДОНИЈА за поделба на Украина

Македонија

Проруските измеќарски медиуми од Македонија објавуваат низа лажни вести за војната во Украина, со цел да се глорифицира Русија, а да се компромитира НАТО и САД и поддршката кон Украина.

Таква вест е информацијата дека од почетокот на војната во Украина, и главно, оваа недела, во Задкарпатија, има извештаи дека малцинските групи Унгарци и Русјани родени во Украина го покренале прашањето за референдум со цел да се отцепат од Украина и да се приклучат на Унгарија.

Во таа информација намерно се спинува руската желба за поделба на Украина, како дело на Унгарците и Русјаните во Украина, кои  се претежно присутни во југозападните области на Задкарпатската област во Западна Украина/Галиција. Наводно поради настаните на Евромајдан во 2014 година, кои се непреболен настан за вампирот од Кремељ, Унгарските националисти се жалеле на лошиот третман на нивните заедници од страна на украинската влада.

Според последниот попис во Украина, во регионот има околу ~ 151.000 етнички Унгарци и ~ 10.000 Русјани.

Руските приказни преку измеќарите во Македонија говорат за објава на 19 март 2022 година, весникот „444“, унгарски медиуми финансиран од Сорос, објави напис, цитирајќи коментари од поранешниот заменик премиер на Полска Роман Гиртих, кој разговараше за не толку таен план со една единствена тема: поделбата на Украина.

Според пишувањата и планот, полската и унгарската армија би навлегле во западниот дел на Украина, плашејќи се од приливот на бегалци, бидејќи мировниците по барање на самите про-западни украински политичари ќе побарале војници од НАТО да влезат и да го обезбедат западниот дел. Украина наместо да војува со Русите по падот на украинската централна влада и преземањето на Киев од руските сили, при што полската армија го обезбедува Лавов, а унгарската армија ја обезбедува Транскарпатија, регион со истакнато унгарско малцинство. Ова се соновите на Русите, кои ќе останат само соништа.

Ова наводно коинцидирало со барањето на полскиот вицепремиер Јарослав Качински кој го повика НАТО да изврши „мировна мисија“ во Украина, по средбата во вторникот со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев, на која присуствуваа и премиерите на Чешката Република и Словенија.

Качински рече дека е „неопходно да се има мировна мисија“ во која ќе биде вклучен „НАТО, или можеби некоја поширока меѓународна структура“, која „ќе може да се брани“ додека дејствува во Украина.

„Тоа ќе биде мисија која ќе се залага за мир, за давање хуманитарна помош, но во исто време ќе биде заштитена и од соодветни сили, вооружени сили“, предложи Качински. Со ова руските спинери сакаат да го обвинат НАТО за план за поделба на Украина.

Во коментарите по средбата, Зеленски не го поддржа планот, но истакна дека се разговарало за посилни санкции и „безбедносни гаранции“, заблагодарувајќи им се и на странските претставници за нивната поддршка.

„Ние апсолутно им веруваме на овие земји и на лидерите на овие земји. Ние сме 100% сигурни дека сè што разговараме ќе ги постигне своите цели за нашата земја, нашата безбедност и нашата иднина“, рече тој.

Полска – земја членка на НАТО заедно со Чешка и Словенија – постојано се обидуваше да се вклучи повеќе во конфликтот меѓу Русија и Украина, но не директно. Додека Варшава се надеваше дека ќе пренесе 28 млазни авиони во Украина преку САД како посредник, администрацијата на Џо Бајден се одлучи против идејата – наведувајќи загриженост дека таквиот потег може да предизвика Трета светска војна, се пренесува во лажните вести на руските измеќари.

Претходно во вторникот, друг полски министер побара местото на Русија на меѓународниот форум Г20 да биде заменето со Полска, нешто што ја загрижува Русија, а тие пренесуваат како тоа да е недозволиво.