БЕЛЕЖНИК: На денешен ден…

БЕЛЕЖНИК

1603.- Умре англиската кралица Елизабета I. За време на нејзиното 45-годишно владеење, Англија стана водечка земја во производството на текстил и волна, ја основа својата прва колонија во Северна Америка, Вирџинија, ја основа компанијата Источна Индија, а британските морнари, трговци и пирати ги поставија темелите на идниот Британец. Империја. Престолот го наследил шкотскиот крал Џејмс VI, со што ги обединил англиската и шкотската круна како Џејмс I. Заедничкиот парламент е формиран во 1707 година, кога двете земји се споиле во Велика Британија.

„Дарнлиев портрет“, ~ 1570 г.

1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох објавил дека изолирал бактерија која предизвикува туберкулоза, подоцна позната како „Кох бацил“.

1891.- Велика Британија и Италија постигнаа договор за границите на колониите во областа на Црвеното Море.

1905.- Умре францускиот писател Жил Верн, кој одигра голема улога во популаризацијата на науката со своите научно-фантастични романи и предвиде многу подоцнежни научни достигнувања. Има напишано 57 романи, од кои најпознати се „Патување околу светот за 80 дена“, „Дваесет илјади милји под морето“, „Патување до месечината“, „Патување до центарот на земјата“, „Пет Недели во балон“.

1945.- Во Белград е потпишан договор меѓу владата на Демократска Федеративна Југославија и Управата на ОН за помош и обнова (УНРА). Договорот предвидува УНРА да помага со храна, лекови, обувки и облека и да испрати експерти за обнова на земјоделството, индустријата и транспортот.

1972.- Велика Британија воспостави директна контрола во Северна Ирска за да спречи судири меѓу паравоените групи римокатолици и протестанти.

1976.- Воената хунта на генералот Хорхе Видела ја презеде власта во Аргентина, а претседателката Изабел Перон беше уапсена.

1976.- Умре британскиот фелдмаршал Бернард Ло Монтгомери, еден од водечките воени лидери на сојузниците во Втората светска војна. Победата на неговата осма армија над африканскиот корпус на германскиот фелдмаршал Ервин Ромел во битката кај Ел Аламеин кон крајот на 1942 година го смени текот на војната во Африка.

1980.- Убиен е најстариот критичар на граѓанската војна во Ел Салвадор, надбискупот на Сан Салвадор, Оскар Арнулфо Ромеро (Оскар). Смртта на влијателен и популарен борец за реформи и човекови права дополнително ја влоши кризата.

1989 – Ексон Валдез истури повеќе од четири милиони тони нафта во Алјаска.

1990 – 2.000 индиски војници ја напуштија Шри Ланка, последниот од контингентот од 50.000 војници кои неуспешно се обидуваа две и пол години да го задушат вооружениот бунт на тамилските герилци против централната влада во Коломбо.

1999.- Во 20.00 часот силите на НАТО започнаа воздушни напади врз СР Југославија. Во текот на 78 дена од акцијата наречена „Ангел на милосрдието“, во која учествуваа 19 земји, загинаа над 1.000 луѓе, а илјадници беа повредени. Инфраструктурата, воените и цивилните објекти беа сериозно оштетени, а штетата беше проценета на околу 30 милијарди долари.

1999.- Владата на СР Југославија прогласи воена состојба.

2000.- На состанокот во Лисабон, лидерите на Европската унија се договорија за нова стратегија на Балканот – зајакнување на врските со опозицијата и „граѓанското општество“ во Србија со цел да се постигне демократска трансформација низ СР Југославија.

2002 – За прв пат во 74-годишната историја на Оскарите, двајца црни актери ја добиваат наградата за најдобра машка и женска улога: Дензел Вашигтон за нејзината улога во „Тренинг ден“ и Хали Бери во „Чудовишта на топката“.

2003.- Жупанискиот суд во Риека (Хрватска) го осуди поранешниот хрватски генерал Мирко Норац на 12 години затвор за злосторства против Србите во Госпиќ во 1991 година.

2005.- Опозицијата во Киргистан ја презеде власта и го назначи опозицискиот пратеник Курманбек Бакиев за претседател Аскар Акаев. Револуција на лале или револуција на лале е името на настаните во Киргистан кои доведоа до промена на власта, а поради низа детали се сметаат за дел од т.н. „обоени револуции“.

2008.- Умре Борис Дворник, еден од најпознатите актери во историјата на Хрватска и поранешна СФРЈ. Најголемата популарност ја стекна со улогите во ТВ сериите „Наше мало мисто“, „Капелски кревети“ и „Вело мисто“.

2010.- Умре Стеван Никшиќ, новинар и уредник на НИН, еден од основачите на новинската агенција Бета и Независното здружение на новинари на Србија.

2016 – Хашкиот трибунал го осуди поранешниот претседател на Република Српска и врховен командант на нејзините вооружени сили Радован Караџиќ (71) на 40 години затвор. Караџиќ беше прогласен за виновен за геноцид во Сребреница и за злосторства против човештвото врз муслиманите и Хрватите за време на војната во БиХ во периодот 1992-1995 година. години.

2017 – Поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак беше ослободен по шест години притвор за време на истрагата за неколку случаи покренати по „арапската пролет“, што доведе до негово соборување во 2011 година.

2020 година – Олимписките игри во Токио, закажани за 24 јули до 9 август, се одложени поради пандемијата на крунскиот вирус следната година.