ЛУДНИЦА: АМЕРИВЕ се закон, руската амбасада на ул. Претседател Зеленски

Свет

Патот пред руската амбасада во Вашингтон, во неделата доби неофицијално ново име „Претседател Зеленски“. Тоа беше пркосна почит кон лидерот на Украина, претседателот Володимир Зеленски, кој беше поздравен како херој ширум светот додека се брани од неиспровоцираната руска инвазија.

Уличниот знак со службен изглед беше поставен непосредно пред амбасадата како форма на тивок протест против целосниот напад на рускиот претседател Владимир Путин врз Украина, според човекот кој стои зад герила акцијата.

„Тоа е симболичен гест. Навистина има за цел да го симболизира она што ние и многу Американци го чувствуваме за она што се случува во Украина“, изјави Клод Тејлор, политички активист, во телефонско интервју за Инсајдер во неделата.

„Очигледна е дека длабочината и обемот на воените злосторства и трагедијата што ја снајде Украина благодарение на еден човек, благодарение на Путин“.

Тејлор го основаше PAC против Трамп Mad Dog во 2017 година. Тој рече дека групата направила неколку акробации со знаци во минатото и дека симболичното преименување на улицата пред амбасадата е мала акција што би можеле да ја преземат во знак на протест против војната во Украина.

Знакот изгледа донекаде професионален, со голема цементна основа и цврст столб. Тејлор рече дека го поставиле знакот околу 14:30 часот во неделата, но не е јасно колку долго ќе остане таму.

Mad Dog PAC постави слични знаци во минатото именувани по Џамал ​​Кашоги, новинарот и колумнист на Вашингтон пост кој беше убиен од официјални лица на Саудиска Арабија во 2018 година. Набргу потоа, групата на Тејлор постави знак „Патот Кашоги“ пред саудиската амбасада во DC, како и други локации.

За знакот Зеленски, Тејлор имаше основа за табли и столб што остана од тој проект и требаше само да го нарача вистинскиот знак, да го прикачи и да го остави пред амбасадата.

Исто така, не е првпат групата на Тејлор да ја гаѓа Русија. Во 2019 година, PAC постави билборд на Палм Бич на кој пишуваше „GOP“, со О формирано со чекан и срп, вообичаен симбол во Русија што беше на знамето на Советскиот Сојуз. Групата соопшти дека билбордот, кој се наоѓа недалеку од одморалиштето Мар-а-Лаго на Трамп, требало да ја нагласи „коруптивната и предавничка соработка на републиканците со Путин и неговата руска толпа“.

Тејлор немаше поим дали знакот Зеленски ќе остане извесно време или дали ќе биде отстранет од персоналот на амбасадата. Но, тој рече дека се додека вниманието се привлекува кон знакот дека ја постигнал својата цел.

„Ова е само мирен, ненасилен, тивок облик на протест“.