ВАЖНО: УКРАИНА започна со одбранбен напад врз руските банди

Европа

Украина започна со масовна акција со цел обезбедување на своите позиции во обид во што подобра кондиција да ја пречека руската инвазија од исток. Според неофицијални информации, украинската армија започнала офанзива кон регионите на Доњетск и Луганск.

Информациите говорат дека во моментов се бомбардираат позициите каде веќе се наоѓа руската армија, откако Путин вчера ја призна независноста на Доњетск и Луганск и се обрза дека ќе ја штити нивната безбедност испраќајќи руски трупи кои ги нарече миротворци, а всушност се окупатори на независна држава.

Горловка и Хоривка во моментов се под масивен артилерски оган на вооружените сили на Украина. Таму се утврдени руските локални сепаратистички банди, кои прават позиции за напад на руската армија.

Локалните медиуми пренесуваат дека украинската армија започнала да ги минира мостовите и клучната инфраструктура во градот Харков и околните села. Во тек е масовна акција за одбрана од очекуваната руска офанзива.

Илјадници руски војници веќе се во Украина, предупредија денеска воени извори, само неколку часа откако Путин нареди неговите сили да влезат во Украина. Истиот тој Путин лажов, кој изјавуваше дека нема да ја нападне Украина.

Десет илјади војници илегално влегле во областите окупирани од сепаратистите во текот на ноќта, изјави за Дејли Меил извор со врски со украинското воено разузнавање, при што 6.000 биле испратени во Доњецк, 5.000 испратени во Луганск и 1.500 во градот Хорливка.

„Тешко е да се поверува дека [Путин] можеше да се движи толку брзо – но имаше долго време да се подготви“, рече изворот.

На видеото се гледа колона руски возила кои се движат низ Доњецк во раните утрински часови, вклучувајќи тенкови, оклопни носачи и камиони за поддршка. Ознаките не беа видливи, но немаше сомнеж дека станува збор за руски сили распоредени по наредба на Путин.

Во меѓувреме, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека наредбата на Путин да ги признае Доњецк и Луганск како независни се протега на целата провинција – не само деловите што моментално се окупирани од бунтовниците – што ја зголемува можноста дека тој ќе започне грабање земја и ќе предизвика директна конфронтација со украински војници лоцирани во регионот.

Како што навлегоа руските трупи, борбите во регионот ескалираа – со гранати што ја погодија електрана на украинската страна од линијата во вторникот наутро, откако во експлозиите загинаа двајца мажи од Киев, а 12 беа ранети во текот на ноќта.

„Се будиме во многу мрачен ден во Европа“, рече рано во вторникот секретарот за здравство на Обединетото Кралство Саџид Џавид. „Видовме дека Путин ги призна отцепените источни региони во Украина и од извештаите веќе можеме да кажеме дека испратил тенкови и војници. Од тоа можете да заклучите дека инвазијата на Украина започна.“

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги предводеше светските лидери во одговорот, најавувајќи дека гасоводот Северен тек 2 од Русија вреден повеќе милијарди долари проект на претходничката Меркел – нема да биде одобрен и дека неговата земја ќе почне да бара на друго место гас за напојување на својата економија.

Џо Бајден, исто така, во текот на ноќта воведе ограничени санкции за бунтовничките области во Украина, забранувајќи им на Американците да работат таму, но вети дека ќе следат поостри мерки. Премиерот на Обединетото Кралство Борис Џонсон, исто така, се очекува да објави санкции денеска, а потоа ќе следи и ЕУ.